| VIKZ a întrebat:

De exemplu la laptop-ul asta http://www.pcgarage.ro/......nux-black/ cand zice ca are 2000 MHz si 2 nuclee inseamna ca de fapt are 4000 MHz, nu?

3 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Nu se aduna, doar daca vrei tu sa spui ca is 4000 mhz. 2*2000 nu e 4000, cam asta e treaba la frecvente, cu mai multe core-uri

| IulianP a răspuns:

Frecventele la core-uri nu se aduna; sunt 2 core-uri care lucreaza fiecare la frecventa de 2000MHz.

| wolfrram a răspuns:

Nu are 4000mhz ci 2 core uri care lucreaza pe aceasta frecventa facundul mai rapid. 2000mhz dual-core mai rapid decat 2000mhz single core