| DenisIonut01 a întrebat:

De la un timp imi merge greu windows-ul sad am windows 7 si dupa un timp de la instalare cam dupa o luna imi merge putin mai greu laptopul si la pornire porneste mult mai greu si la pornire nu are multe programe de deschis, are doar avast bluetooth wireless placa video si pad-ul.Eu presupun ca e de la avast si/sau de la chrome desi chrome nu se deschide cand pornesc laptop-ul din stiu chrome ruleaza si in backround.

Voua vi se intampla la fel cu windowsul? (daca aveti 7)
Ce pot face?

Am incercat de mai multe ori sa trec pe ubuntu dar revin la windows ca nu gasesc programele care le am pe windows acolo.

Răspuns Câştigător
| laptopnews a răspuns:

Poti sa iti pui Home Premium! Succes!

17 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Ubuntu mai ales de la versiunile 11.10 în sus nu sunt o alegere bună, ba din contră eu ca user de Linux de 3 ani aproape nu îl recomand.la fel și oppen Suse, care la fel ca ubuntu a declarat război nescris Microsof-ului și au un singur țel și anume să îl doboare, fără să mai țină cont de calitate sau de cei ce îl folosesc, deci au devenit comerciali=>mult și prost.
La Windows încearcă să îi faci o optimizare.Vezi la mine pe site că am tot ce trebuie și ca și completare recomand defragler ca și program de defragmentare sistem și Glary Utilities și Cc cleaner ca programe de întreținere sistem și twicare(defragmentare registru, etc.). Dacă vei urma pașii ce î-am detaliat acolo atunci sistemul se va mișca mai bine, cu condiția să ai gardware-ul pentru Windows 7(un dual core și minin 3 Gb ram) nu să folosești Windows 7 pe hardware de Xp(single core și sub 3 gb ram). Dacă vrei Linux încearcă Ubuntu 11.04 că are suport tehnic și driverele cum trebuie.mai puțin pentru unele camere Web, dar dacă îi portabil va funcționa perfect.La cele pe USB nu se prea descurcă, dar dacă aiai o cameră Logitech precis va funcționa cu plug&play.Succes

| laptopnews a răspuns:

Ce versiune de Windows folosesti?
http://laptopnews.ro/......l-meu.html

| DenisIonut01 explică (pentru laptopnews):

Win 7 ultimate, laptop HP 625 >>> http://www.emag.ro/......ES127BBBM/ atat ca eu l-am luat de la domo si are procesor AMD athlon (tm) p360 II Dual-Core processor 2, 30 GHz

| DenisIonut01 explică (pentru laptopnews):

In legatura cu vara mea, ea are win 7 home premium (64 bit) dar am uitat sa zic ca nu are laptop ca al meu, e putin mai bun
Dar oricum merge mult mai bine win 7 home premium (32 bit) pe HP meu decat ultimate, cred ca si driverele cauza ingreunarea functionari ca nu au driver de ultimate si am folosit de la standard. Momentan imi mere bine primesti funda big grin

| laptopnews a răspuns (pentru DenisIonut01):

Poti sa iti pui Home Premium! Succes!

| aumih16 a răspuns:

Nu este bun windows 7 professional e cel mai slab windows asta windows 7 este bun dar nu asta professional altul adica din variante:

windows 7 home basic
windows 7 home premium
windows 7 ultimate
windows 7 starter
windows 7 enterprise
astea sunt toate editiile de pana acum dar cel mai bun ramane fara discutie home premium

| aumih16 a răspuns:

Desi cred ca si windows 7 professional e bun dar depinde de altceva daca ai placa buna etc chestii de astea

| YoBuDy a răspuns:

Pai. Cred ca solutia este schimbarea windows-ului

| DenisIonut01 explică (pentru YoBuDy):

Am tot schimbat windows-ul daca nu vroiam sa rezolv problema cu schimbarea windows-ului crezi ca mai postam aici? Nu! imi reinstalam windows-ul

| ovidiu8msn a răspuns:

1.Poti sa iti faci un Back-up. Poate sa functioneze asa din cauza unui prgram recent instalat sau a unei eroori.
2.Verifica daca ai cerintele recomandate pentru siatemul tau. La 32 biti sunt anumite cerinte si la 64 altele.
3. Windowsul proaspat instalat trebuie,, activat''. Este ceva cu Genuine.(program anti piraterie). Daca iti apare chestia aceea cu Genuime Microfoft (dreapta jos) nu prea cred ca mai poti face mare lucru.Simtomele sunt: dispare wallpaper-ul de fiecare data cand il aprinzi, se incarca greu si functioneaza din ce in ca mai greu...etc.
Eu am W7 64 biti si merge struna. Il am instalat de prin februarie 2012.
Asa am patit si eu la inceput. Numai ca la mine dupa o luna incepea sa aiba eroori cam o data la 2 ore (se bloca/ecrane negre si albastre, etc) si functiona greoi.A doua luna nici macar nu mi se mai aprindea. Era doar ecranul acela negru atunci cand il pornesti. Problema era ca nu l-am instalat calumea.

| DenisIonut01 explică (pentru ovidiu8msn):

1. nu obisnuiesc sa fac back-up, nu imi plac, nu ma descurc sa fac back-up si restore si nici nu vreau.
2.Am cerintele pentru windows 7 32 bit am cautat pe net cerintele si am descarcat si acel tool de la windows care verifica automat :)
3.Nu este windows cumparat este unul de pe piata neagra si nu imi apare acele simptome pentru ca e crack-uit adica are serial deala, inainte faceam update pana la pentultima updatare care era validare si aia nu o faceam ca apareau simptomele zise de tine si dupa ce dadeam update la restul in afara de aia imi mergea mai greu si de atunci nu am mai dat update, am instalat si a ramas fara update sa nu mai mearga greu dar... tot degeaba.Varamea are windows 7 Home premium gata instalat cum a cumparat mama ei din Italia laptop-ul cu licienta cu tot si se mai blocheaza si ei...
4.win 7 ultimate, laptop HP 625 >>> http://www.emag.ro/......ES127BBBM/ atat ca eu l-am luat de la domo si are procesor AMD athlon (tm) p360 II Dual-Core processor 2, 30 GHz

| MaxiEcho a răspuns:

Eu am Windows 7 Home Premium pe 32 bit si se misca si el foarte greu!
Iti recomand Ultimte!

| Black_Being_1991 a răspuns:

Avast este un antivirus ciudat..am patit si eu..iti recomand ca antivirus bidefender(free edition) si apoi o curatare completa la windows... sper sa te ajutewinking

| DenisIonut01 explică (pentru Black_Being_1991):

Nu mi se pare ciudat adica am folosit eset smart security 5 inainte si a intrat un virus si nu mai am incredere in eset desi inainte aveam incredere oarba in el, avast am si pe telefon si pe pc pentru ca am invatat cum sa localizez telefonul daca e furat sau pierdut si imi place sa am si la pc si la telefon acelasi antivirus si la telefon nu am gasit inca un antivirus care sa poata inlocui avast-ul in functia antiteft iar bitdefender l-am incercat la pc e ok dar mi se pare putin cam simplu la telefon nu am gasit varianta free si nici anti theft, cat despre curatare completa nu am virusi. iar telefonul meu daca conteaza e Sony Ericsson xperia neo v

| EuNebunul a răspuns:

Eu cred ca cel mai simplu ar fi sa iti reinstalezi windowsul dar daca u nu sti cheama pe cineva... sper ca am fost de ajutor

| DenisIonut01 explică (pentru EuNebunul):

Stiu reinstalarea windows-ului dar nu as vrea sa fac acest lucru happy in cel mai rau caz o sa il reinstalez.

| Pepu_R-Bella_1995 a răspuns:

Fii atent, daca ai avut w7 de cand ai luat laptopul inseamna ca uni rami nu mai sunt cititi, daca e asa scoatei si bagai la loc... daca ai instalat w7 de curand se prea poate sa ai putin rami in calaculator si sa nu suporte laptopul, sfat : instaleaza xp-ul tongue... eu am xp cu 4 G-rami in pc si merge super

| DenisIonut01 explică (pentru Pepu_R-Bella_1995):

Cand am luat laptop-ul nu avea sistem de operare desi scrisese linux nu stiu ce pe el am avut doar niste drivere cu linux... acu 2 ani nu vazusem laptop in Romania cu windows gata instalat sad si nu vreau xp pentru ca nu imi place grafica si multe altele, am incercat sa instalez pe laptop dar nu imi mergea wireless-ul