| HomerTheSolider a întrebat:

Deci un AMD FX-8350 4.0 GHz si un Intel i5 4460 3.2 GHz am vazut pe pcgarage la aprox. 750 lei (cam atat e bugetul meu pentru un procesor) Care se merita mai mult pentru un sistem de gaming sau daca e ceva mai bun la pretul asta :?(in fine poate si mai mult daca se merita ceva foarte tare)

3 răspunsuri:
| bogdan324 a răspuns:

Daca ai o sursa buna, carcasa spatioasa si cumperi un cooler aftermarket, atunci fx 8350, daca nu poti avea acele chestii atunci i5, totusi i5 bate fx 8350 in multe jocuri dar fx-ul acela este mai bun in multitasking si in programe de genul lui photoshop sau Sony vegas

| Jipa95 a răspuns:

I5 4460 : http://www.pcgarage.ro/procesoare/intel/core-i5-4460-32ghz-box/ este mai ok decat fx8350 aici ma refer si pe partea de gaming, si la capitolul randare, editare 3d, etc. Plus fata de amd consuma si mai putin, si nu se incalzeste foarte tare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

I5 daca vrei pentru jocuri. nu prea merge bine la jocuri un procesor cu 8-core. cele cu 4 sunt cele mai recomandata, adica i5 e mai mult ca perfect.