| EnvyU a întrebat:

Despre calculatoare. Mai pe larg despre procesoare. Deci momentan am un i3-540 si fara placa video si ma gandeam ca este timpul sa fac un mic upgrade. Ma uitam dupa un i5-2500k sau fx-8350. Cu o placa video ceva gen gtx 670 sau 760. Nu as vrea sa iau 770 ca deja e prea mult peste buget.
Si m-ar mai atrage si i5-4670k, cine se pricepe mai bine sa imi zica daca ar merita sa dau mai mult pe un 4670k sau sa raman la 2500k? Strict pentru jocuri si posibil usoara editare video/foto. Monitorul momentan am un 1680/1050 21.5 dar daca gasesc ceva bun 1080 s-ar putea sa iau.
Voi ce imi recomandati? Nu vreau sa ma joc la ULTRA ca si asa am ochii varza si nu vad diferenta dintre high sau ultra.

Răspuns Câştigător
| Jipa95 a răspuns:

Tot la Intel uita-te. Pentru amd-uri din seria fx iti trebuie si alta placa de baza.
Acum daca tu nu ai spus ce model este placa de baza nu iti pot spune daca i5 2500k este compatibil samd dar in caz ca este ai cumparat un cpu foarte bun.
Cat despre placa video, eu unul nu m-as intinde catre una de generatie mai veche ci m-as uita catre una bazata pe maxwell ( 750ti sau 950-ul de la nVIDIA )
PS: i5 4670k, 4670, 4460, etc is procesoare pe socket 1150 care nu is compatibile cu placa ta de baza pe socket 1156. Daca ma gandesc mai bine nici i5 2500k nu este compatibil procesorul fiind pe 1155.
Deci intra pe pagina producatorului placii de baza la cpu suport vezi ce procesoare suporta si cumpara-ti unul in care te incadrezi.

| EnvyU explică (pentru Jipa95):

Stiu ce socket am happy de asta am si zis i3-540, de aici se intelege ca pentru cei care stiu ca este socket 1156 si pentru care nu merita sa mai iei nimic first gen Intel. Eram curios daca stie cineva diferenta dintre i5-2500k si alte i5-uri din alte generatii gen haswell /etc, 950? nu am auzit, probabil zici 960, sa stii ca ma gandeam si la ala, dar din cate am auzit nu merita la banii aia, ci mai bine iei un 770, in fine voi vedea, nu am cumparat nimic inca, ma mai uit, dar oricum spre Intel vreau si eu. M-am documentat putin si se pare ca 3570k este foarte bun si se poate oc foarte usor. In fine, iti voi da tie funda.

| Jipa95 a răspuns (pentru EnvyU):

Pai..is diferente intre un sandy bridge/ivy comparativ cu haswell. Astea de u ltima generatie ( haswell, skylake ) sunt mai eficiente si mai performante, au mai multe tehnologii in spate.

950-ul a fost lansat acum mai putin de o saptamana. Este fratele mai ''retard'' al lui 960. Nvidia a lansat-o ca si un inlocuitor al 750/750ti sau alta placa din acea arie si este bazata pe cea mai performanta arhitectura.

5 răspunsuri:
| AdrianLvs a răspuns:

Salut! Iti recomand i5, este foarte bun si in plus nu e nici foarte scump.Despre placa video as zice s-a iei un GTX 760 ca pe el iti merge si GTA 5. Ok poti sa imi dai funda te rog?

| EnvyU explică (pentru AdrianLvs):

Esti amuzant, nu m-ai ajutat cu nimic, ai copiat doar ce am zis si eu, du-te si fa puncte in alta parte laughing

| AdrianLvs a răspuns (pentru EnvyU):

Macar am spus ceva