| anonim_4396 a întrebat:

Detin un PC i5-3440 (quad core de 3, 2), o placa video R7 370( 4GB, 256 biti), 12GB ram (1333 mhz). Ce sursa imi trebuie?

5 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Producatorul recomanda o sursa de 500 W. Asta inseamna ca o sursa de minim 500w cu certificare 85+ este suficienta.

| KodrutZ a răspuns:

Pai detii sau nu? Daca detii, nu are sursa deja? Probleme? Nu ai mentionat daca ai o tona de ventilatoare si harduri. Nu de alta, dar si o sursa de 400-450 W cu randament si amperaje bune iti duce componentele astea fara probleme. Consumul lor real e de maxim 250W.

| DjIulyanB a răspuns:

In primul rand 3440 nu este un i5, este un model xeon si este de 2.5. modelul i5-3470 este de 3.2 quad. iar ca sursa iti recomand CX750M de la corsair este cam scumpa dar merita sau o sursa mai ieftina dar buna Sentey BXP600-PS

| Sponsor2011 a răspuns:

I5 -3340 imi pare rau si nu detin alte ventilatoare, iar ca hard, un hard sata 3 de 500GB. Am o sursa de 500W si nu prea face fata : doua exemple, se incalzeste sura cam tare cand folosesc calculatorul la capacitati de peste mediu si daca setez ventilatoarele de pe placa video la 100 % cand intru intr-un joc mai solicitant se aude cum scade viteza ventilatoarelor.

| Intruder19 a răspuns (pentru Sponsor2011):

Depinde si daca este o sursa de calitate, daca este facuta de un producator mai noname exista sansa sa fie doar teoretic de 500w dar ea sa nu scoata mai mult de 300 w.