| Mtwvit a întrebat:

Doresc sa-mi cumpar wifi antena de 80 dBi si vreau sa stiu cam pina la ce distantsa va actiona antena.

2 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Depinde ce fel ce acces point este : de interior respectiv de exterior. Cele de interior nu sunt rezistente la umiditate, temperaturi scazute/ridicate, etc. Cele de exterior, da!
80db este foarte ok. Daca AP-ul este unul de exterior il poti urca pe casa sau unde iti este tie comod si ai o distanta de captare foarte mare ( este vorba de kilometri )
Eu unul la mine acasa am un tp link tl-wa520g de exterior si captez cu el de la aprox. 1-2km. Cu o antena dedicata pot capta si de la 5km.

| Mtwvit explică (pentru Jipa95):

Http://www.aliexpress.com/......53562.html doresc sa procur aceasta antena este de exterior. Am nevoie sa capeze wifi de la 400 m, va functiona?