| imMrsD a întrebat:

Dupa mult timp mi-am reparat telefonul, problema e ca nu imi mai stiu parola de la telefon. Am vazut pe net ceva legat de IMEI. Inca o problema. acolo spune ca trebuie sa fie de 15 caractere iar eu am asta 355537/01/895328/30535411 si nu stiu care e IMEI-ul. Si asta cu codul nu cred ca functioneaza la Nokia 5200. Ce pot face?

5 răspunsuri:
| ronin33dan a răspuns:

Daca nu mai tii minte codul la telefon (standard este 12345 la Nokia) nu mai ai ce face, trebuie sa te duci la un service de telefoane si sa ti-l reseteze.Mai dai vreo 20-40 ron pentru asta! Succes!

| adytzoi a răspuns:

Incearca 12345 asta e codul standar la telefoane Nokia. din ce stiu eu nu are nici o legatura cu IMEI-ul.succes

| adytzoi a răspuns:

GRESIT.IMEI-ul este doar o serie de indentificare a telefonului(exact ca o serie de la un motor de masina)nu are nici o legatura cu codul de siguranta despre care vorbeste ea

| piktor a răspuns:

Imei`ul e un cod care blocheaza telefonul. nu mai poti face apeluri, nu mai poti fi sunat pe telefon. e ca o carcasa nefolositoare.
(poti sa il aflii daca tastezi *#06#, fara sa intrii in cine stie ce menniu, sau sa apesi tasta de apel dupa)

| imMrsD explică:

Spuneam de IMEI, pentru ca am vazut ca unele telefoane se pot debloca cu ajutorul unui cod ce e legat de el(sunt generetoare de "master code" pe net).