| andreea97_3289 a întrebat:

Dupa parerea voastra care este mai bun? Internet Explorer SAU Mozilla Firexox?

Răspuns Câştigător
| Aero a răspuns:

Daca intrebi strict de ultimile versiuni la care inca se lucreaza, adica Firefox 4 si IE 9--> atunci IE9!
Multi utilizatori au ramas cam inapoiati cu browsing-ul, dar IE8 e mai bun(chiar si ca viteza) ca orice versiune de Firefox 3. 6. x. x din ziua de azi. De ce? E mai stabil, ca si Google Chrome, consuma mai putin resurse si ruleaza tab-urile in procese separate, astfel aparitia riscului de a se bloca browser-ul este mult redusa pentru ca se blocheaza doar tab-ul, nu browser-ul in sine, iar tab-ul cu pricina va fi restaurat imediat.
IE8(mai nou IE9) e probabil cel mai securizat browser existent pe piata la ora actuala. Fiind cel mai utilizat, cel mai popular, e normal ca acesta sa fie tinta principala pentru malware, hackeri etc. Dar instaland ultimile actualizari pentru el n-are nimeni de ce sa-si faca griji. Firefox poate fi terminat de un hacker si mai repede ca IE, la fel si Linux, poate fi compromis mai repede ca Windows, dar "baietii rai" tind mereu sa strice ce e mai popular.
Eu, personal, n-am avut niciodata vreo problema cu IE. Acest browser poate ajunge pesmet doar in mana utilizatorilor neexperimentati cu prea multe pe net. Daca se strica Firefox atunci e suficient sa-l dezinstalati si sa-l reinstalati inapoi si nu mai comentati nu stiu ce...pe cand la IE e altfel, pentru ca e componenta integrata in Windows(se incearca separarea in ziua de azi, dar e prea totusi prea legat)!
Start-up time: IE si Google Chrome sunt cele mai rapide(cam la egalitate) la partea asta. Din momentul cand dai (dublu) click sa rulezi browser-ul(IE sau Chrome) trece cel mai putin timp fata de celelalte browsere. Personal, am constatat ca la partea asta Firefox e cel mai lent! In general si incarcarea completa a unei pagini e mai rapida in IE8 decat in Firefox 3. 6. x. x; Firefox il intrece pe IE8 la partea de Javascript, compatibilitate mai buna cu standardele Web/W3C, o galerie imensa de extensii(dar care il ingreuneaza cu mult!).
In testele sintetice IE e cel mai lent browser. In teste real-world situatia difera mult!

IE9 va fi singurul browser(deocamdata atat se stie) cu suport complet pentru accelerare hardware prin GPU(procesorul placii video, mai rapid ca CPU), ceea ce inseamna ca va folosi cat mai eficient resursele calculatorului si va incarca cel mai rapid orice pagina, pentru ca toate animatiile, grafica, poze vor fi procesate de GPU! Celelalte browsere nu s-au dezvoltat inca asa bine la partea asta. De asemenea in ultima vreme s-a constatat(desi multi spun ca Microsoft a trisat la niste teste) ca si motorul Javascript(Chakra) al lui IE9 e cel mai rapid! Prin urmare browser-ul e cel mai rapid din orice punct de vedere...deocamdata! De obicei ramane mereu in urma pentru ca se lucreaza lent la o noua versiune de IE, comparativ cu Google Chrome, la care se lanseaza o noua versiune pe luna straight face.

Fiecare browser in parte are ceva deosebit si sta mai bine la un anumit capitol. Trebuie doar sa le experimentezi cat mai mult apoi sa tragi concluzii personal. Cel mai mult in ziua de azi se foloseste spiritul de turma, din pacate, nu experienta personala. As putea sa comentez despre asa ceva pana maine, dar sper ca unii ati mai inteles si alte puncte de vedere.

15 răspunsuri:
| Narcis2007 a răspuns:

Opera desi nu e prea cunoscut e mai bun decat mozila chrome sau explorer

| Kylexy a răspuns:

Mozila firefox al 2 browser ar fi google chrome dar prefer mozila ca poti atasa addonuri la el sa descarci de pe youtube

| Foca a răspuns:

Eu cred ca Mozilla este mai bun deoarece te intreaba daca vrei sa salvezi parolele pe alte site-uri si este un browser complex. Asa ca baga Firefoxwinking

| BOGDAN a răspuns:

Chrome

| unknown3243 a răspuns:

Mozilla nu face atatea fite.

| Cosminovici18 a răspuns:

Mozilla Firefox

| Deennn a răspuns:

Mozilla Forefox, deoarece nu ia atati virusi.
Recunosc, prima data era cu Internet Explorer, nu voiam sa aud de Mozilla. laughing
Dar acum numai pe Mozilla intru.
:d

| OctinioSlatina a răspuns:

Opera xD

Răspuns utilizator avertizat
| Houstain a răspuns:

În niciun caz Internet Eplorer. E praf la capitolul securitate. Îţi recomand Firefox, Opera sau Chrome.

| Viper_1588 a răspuns:

Mozilla deoarece nu se infecteaza cu virusi, si este o solutie optima pentru PC.Internet Explorer ia multi virusi. Dar sfatul meu poti folosi Google Chrome.Are o viteza mult mai buna.

| Kerli a răspuns:

Mozilla Firefox

| roxy4dark a răspuns:

Eu personal cred ca Google Chrome, pentru ca are viteza mai mare, poti sa iti alegi orice tema din vreo 100, iar cand deschizi un tab nou iti apar si paginile tale preferate si poti sa intri pe ele rapid.

Il poti downloada impreuna cu Google Earth sau separat, si iti spun ca n-o sa regreti. tonguehappyhappybig grinbig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mozilla firefox.

| Claudia a răspuns:

Mozila happy. Pe explorer intra multi virusi tongue. Mia spus un prieten care lucreaza la calculatoare. Si + ca pe mozila poti vedea filme online pe orice site in schimb cu explorer nu prea... :d