| ravyALEX a întrebat:

E legal sa iti faci un radio in winamp shoutcast gratis si daca nu ce trebuie sa faci sa sa fie legal si cat te costa? fundita
nu cred ca am ales categoria bine big grin scuze

Răspuns Câştigător
| Dannyjj a răspuns:

Este legal să creezi un radio shoutcast prin winamp, dar este ilegal să difuzezi melodiile prin acel radio, pentru că încalci drepturile de autor.
Dacă vrei un radio legal, trebuie să plătești o taxă pentru radio privind drepturile de autor, adică o taxă anuala de la 300RON/300Euro până la 3000RON/3000Euro(acum nu mai știu sigur dacă este vorba de Euro sau RON), să achiziționezi o stație de emisie FM, cumpărarea unei licențe pentru frecvența FM, licență de emisie, etc.
Sau cu ajutorul unui host pentru un radio online, dar și pentru un astfel de radio trebuie să plătești în multe locuri pentru a emite în mod legal(la partea asta nu prea mă pricep ca să îți explic mai amănunțit).

[LATER EDIT]

Taxele se plătesc la:
Uniunea Producătorilor de Fonograme din România
(UPFR)
http://www.upfr.ro/

Uniunea Compozitorilor și Muzicologilor din România – Asociația pentru Drepturi de Autor
(UCMR-ADA)
http://www.ucmr-ada.ro/

Și Centrul Român pentru Administrarea Drepturilor Artiștilor Interpreți
(CREDIDAM)
http://www.credidam.ro/

1 răspuns:
| emynem313 a răspuns:

Da are dreaptate Dannyjj dar eu cred ca exagerezi putin este legal chiar daca incalci drepturile de autor nu cred ca radioul tau va fi asa de popular incat sa ataragi atentia autoritatilor asa ca nu-ti fa probleme