| Catalin_Brojbeanu_1970 a întrebat:

Echipamente WI-FI de noua generatie cu conexiune prin satelit?

6 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Da, da, si briose cu inima de inger.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Vinzi sau cumperi? Ca nu reiese.

| K0sti a răspuns:

Nu sunt bune, ii doboara rusii si ramai fara conexiune!

| Radu284 a răspuns:

Nu exista Wi-Fi prin satelit, dar exista internet prin satelit.
E foarte laggy, costa mult, si ai nevoie de antene paraboilice. Si nu e o noua generatie, e vechi de vreo 10+ ani.

| Decicumzici a răspuns:

Satelitii (care nici macar nu exista) se situeaza teoretic la cca 400km inaltime. Sa trimita wifi pe pamant le trebuie antene yagi sau parabolice directionale. Daca se misca si 1 metru fata de tinta ai pierdut semnalul. Satelitii sunt in geosyncronous (teoretic) cu Pamantul dar si asa daca 1 metru se misca adio semnal happy dar avem deja wifi peste tot prin radio towers 3g 4g care trimit semnal peste tot. Satelitii nu exista oricum. Nu ai observat ca satelite antena nu sunt indreptate spre cer nicaeri in lume doar in filme? toate sunt la 45 grade sau pararele cu solul sa prinda semnal de la radio towers. Nu ma crede fiecare cu opinia lui.