| Clorox a întrebat:

Este ciudat ca am doar 2 sloturi de Ram?

15 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca este pe cutie este de racire a cutiei, nu-i bai. Se poate schimba. Daca este pe placa de baza este al procesorului si ar trebui sa nu porneasca PC-ul. Cat despre sloturi, placile de baza mai ieftine au doar doua sloturi.

Bula
| Bula a răspuns:

Cele cu 2 sloturi sunt versiunile ieftine.
Daca ventilatorul nu-ti merge, atunci depinde unde este montat. Daca este pe cutie, atunci inca nu e problema, dar daca la procesor, atunci e catastrofa!

| Clorox explică (pentru Bula):

Nu este de la procesor!

Bula
| Bula a răspuns:

Urmareste firele si vezi daca-s conectate undeva. Daca nu e conectat, forma mufei (si cartea descarcata de la producatorul placii de baza) te poate ghida unde trebuie bagat.

| Clorox explică (pentru Bula):

Este conectat undeva, nu stiu unde, dar cand pornesc calculatorul nu se invarte!
PS: Calculatorul merge!

| DragomirMihail2020 a răspuns (pentru Clorox):

Asta stiu ca merge am zis ca daca nu se invartea ventilatorul de la sursa pc nu mergea era logic?

Conteaza sursa si carcasa, ventilatorul care zici cred cai de la carcasa (cea care scoate aerul cald afara).
Uita-te la sursa ca cablul lui are toate (molex, sata,...) uitete daca are molex si uitete in carcasa sa vezi daca vezi o mufa de molex goala inbina aceea mufa cu molex de la sursa si va functiona acel ventilator.
Nu sunt unite sa zic asa trebuie inbinat una cu alta ca sa duca curent in acel ventilator uitete atent la carcasa la sursa la firele de molex care sunt goale si inbina si vezi daca a mers si se invarte ventilatorul.

| Clorox explică (pentru DragomirMihail2020):

O sa ma uit!

| DeathLord93 a răspuns:

Daca pc de exemplu are 4 GB Ram existent si are o versiune de windows pe 32 de biti placa de baza nu vede decat 2 si tot asa incearca sa instalezi un windows pe 64 de biti daca vrei ca pc sa foloseasca tot ramul

| Clorox explică (pentru DeathLord93):

Este pe 64!

| DeathLord93 a răspuns (pentru Clorox):

Inseamna ca ai doar 2 sau eventual ai o problema la alte piese

| DragomirMihail2020 a răspuns:

Salut!
1 Placile de baza cele mai ieftine au cel mult 2 sloturi.
Iar daca vrei o placa de baza buna au 4 sloturi pana la 8 sloturi asta-i maximul.

2 Ventilatorul de la Sursa este obligatoriu sa functioneze altfel nu tine intreg sistemul.

3 Daca ai ventilator din carcasa sau unul care scoate sau baga aer in carcasa vezi daca este bagat mufa in molex (firul de la ventilator sa fie bagat in mufa de la molex).

| Clorox explică (pentru DragomirMihail2020):

Nu am gasit slotul de molex!

| UserulAnonim a răspuns:

Eu am 4, deci nu stiu, probabil difera in functie de calculator.

| Andrei_Gianni_1982 a răspuns:

Nu. Este complet normal.

| Clorox explică (pentru Andrei_Gianni_1982):

OK! Apropo, am doua ventilatoare si unul nu merge, adica ala de la sursa merge, dar mai este unul care nu merge si cred ca este conectat in baza! Pentru ce este ventilatorul acela?