| Hedesiu_Vladis_1992 a întrebat:

Este compatibil Intel core 2 duo 3.2 GHz cu gtx 950?

7 răspunsuri:
| CPAElites a răspuns:

Sursa conteaza... Daca ai o petarda de 60 lei o sa-ti crape PC-ul in cateva zile!

Procesorul o sa faca bottleneck, sa sa schimbi procesorul cu un Core 2 Quad din seria 9000 ( 9550 sau 9650 ) DACA E COMPATIBIL CU PLACA DE BAZA!

| danutzu96 a răspuns:

Depinde de placa de baza. Pot fi compatibile dar o sa ai bottleneck si nu o sa o folosesti la capacitate maxima.

| Hedesiu_Vladis_1992 explică (pentru danutzu96):

Placa mea de baza e Hewlett-Packard 3048h (XU1 PROCESSOR).

| Hedesiu_Vladis_1992 explică (pentru danutzu96):

Hewlett-Packard 3048h (XU1 PROCESSOR) (Asta e placa de baza. Am scris iar placa de baza pentru ca nu stiu daca s-a trimis celalalt raspuns ca sunt incepator cu site-ul).

| danutzu96 a răspuns:

Core 2 Quad Q9650 este compatibil cu placa ta de baza. DAR s-ar putea sa fie nevoie de schimbarea sursei + procesor pentru acea placa de baza. Si inca ceva TDP-ul lui Q9650 este 95 W in comparatie cu 65 cat avea core2duo deci trebuie schimbata eventual si racirea. Sfatul meu e sa renunti la idee, costa prea mult. Cumpara alt pc daca vrei placa aia.

| danutzu96 a răspuns (pentru danutzu96):

Ca sa iti dau un ex :
O sursa ""potenta" ar costa in jur de 120-150 lei minim
Procesorul costa 370-400 lei pe okazii (nou nu cred ca mai gasesti)
Placa aia video costa de la 700 ron in sus (depinzand de model )
-Un radiator +ventilator bun costa si ala in jur de 100 lei

| Hedesiu_Vladis_1992 explică:

Placa de baza: Hewlett-Packard 3048h (XU1 PROCESSOR)