| anonim_4396 a întrebat:

Este placa de baza Gigabyte GA-H81M-S : http://www.pcgarage.ro/placi-de-baza/gigabyte/ga-h81m-s/ o alegere buna in a tine un G3258 in 4. 2ghz OC stabil?

19 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Teoretic da. In rest... ramine de vazut in practica. Cred ca pe aer un 4 GHz ar fi mai realistic. Depinde acuma mai mult de airflow/cooler, ca nu iti creste TDP-ul foarte mult cit sa iti faci griji datorita tensiunii supte din placa de baza.

| RaduTN a răspuns:

Off Topic: KodrutZ si sasnet mai au putin si se iau la bataie...;) Vorbiti despre procesor nu despre limba romana.

Si in legatura cu subiectul: placa aia de baza zic eu ca este prea slaba sa faci overclock pe ea. Si din cate am inteles mai jos ai cooler stock... si mai rau.
Cel mai bine ar fi sa iei placa aia de baza, daca nu-ti permite bugetul una mai performanta si sa faci pe dracu-n patru sa cumperi un procesor de generatie mai noua. Sau cum noi traim in Romania si salarile nu sunt prea mari poti cumpara G3258 dar fara speranta de OC.
http://www.pcgarage.ro/procesoare/intel/pentium-dual-core-g3258-32ghz-box/

Acuma tu il vrei pentru gaming presupun. E bun, dar conteaza si placa video. Poti cumpara placa de baza, procesorul g3258 si o placa video ceva mai ieftina ca aceasta http://www.pcgarage.ro/......-bit-bulk/ si iti garantez ca rulezi jocurile in mare parte fara probleme. In plus primesti si o sursa Super Flower cadou daca cumperi in perioada asta de pe Pc Garage.

| Jipa95 a răspuns (pentru RaduTN):

Placa aceea video deja o am de aproape un an si o tin in oc. Vorbesti prostii in legatura cu cooler-ul. G3258-ul in 4ghz oc sta foarte rece pe cooler stock daca ai si o carcasa bine ventilata. Placa de baza m-am hotarat sa o iau pe asta : http://www.pcgarage.ro/placi-de-baza/asrock/h81-pro-g/
Fata de GA-H81M-S are slotul PCI-E mai sus. Daca puneam 240-ul pe aia in carcasa mea nu avea deloc ventilatie si in plus este o placa de baza foarte ok care pot overcloka 3258-ul in 4+ghz oc stabil.

| SasNetRomania a răspuns (pentru Jipa95):

Enjoi nu ne luam la bataie, nu sunt genul ala. Insa placa ta recomandata e slaba pentru gaming decent in 2015, un minim 260 ar fi ideal, daca ar avea bani.
@Jipa95 unde mama naibii ai vazut tu cooler stock care sa duca un oc masiv? Cu un g3258 STOCK FARA OC in GTA V ajunge la 67 grade deoarece ambele core-uri sunt utilizate la maxim, desi sunt detaliile pe "norma" (medium)! Ceea ce este mult apai cu OC ajunge la 85 lejer! Nu crezi, uita-te pe net.

| RaduTN a răspuns (pentru Jipa95):

Cum ai facut tu OC pe cooler stock? laughing
Vezi sa nu-l prajesti.

| RaduTN a răspuns (pentru SasNetRomania):

Sa fiu sincer am cautat cea mai ieftina placa video cu GDDR5 si 128-bit.
Daca deja are o placa video cat de cat ok poate baga in procesor. Si sa ajunga macar la un i3 din generatia a 4-a. Sau mai bine i5 4690K ca tot vrea el OC. Vad ca face overclock pe tot ce are. "Cred ca si pe carcasa a facut".

| SasNetRomania a răspuns (pentru RaduTN):

Si eu i-am zis minim i3 sau fx6300 pentru cativa ani linistit...dar se pare ca nu intelege...

| SasNetRomania a răspuns:

Nu recomand OC pe platformele noi mai ales daca nu e un procesor din seria I cu un K in coada...deoarece OC-ul nu mai e cum era pe 775 adica masiv. Acum castigi doar caldura foarte mare si instabilitate.
nu lua seria G de la Intel este low end, nu este nici cal nici magar... fa un efort si mai pune 200 lei in loc sa iei placa asta de baza si ia un i3 4160 apoi cand ai bani si placa de baza minim http://www.pcgarage.ro/placi-de-baza/gigabyte/ga-h81m-s1/
totusi si un fx 6100 / 6300 ar fi perfect daca ai in plan sa iei acel i3

| Jipa95 a răspuns (pentru SasNetRomania):

Procesorul asta g3258 este nenorocit rau. Nu numai ca sa overclokeaza extrem de usor dar am vazut si pe youtube dar si pe diferite formuri ca nu as avea probleme de instabilitate cat si de incalzire cu coolerul stock. Acum na vreau sa il iau pentru a-l lasa in oc ca daca voiam mai performant faceam pe dracu-n 4 si luam un i5 4460.
Dar faza este ca am mai si aruncat un ochi pe cateva teste si a fost pus la treaba langa un i5-4690K pe ac unity iar diferenta de fps este aproape la fel se bat umar la umar.
https://www.youtube.com/watch?v=OkgE0Ip-wfQ
Ce parere ai de placa de baza? Crapa sau sa iau una mai ok?

| SasNetRomania a răspuns (pentru Jipa95):

Daca tu traiesti pe net cu videouri manarite e treaba ta. Eu traiesc in real imi trec zilnic peste 40 de procesoare prin mana, stiu ce am vorbit sus. Cu, coolerul stock nici-un procesor nu se va overclocka bine, maxim 200-300mhz care e fix pix, sa nu mai vorbim ca in ziua de azi sunt procesoare suficient de performante incat sa nu simti acel oc raportat la fps / stabilitate... ( 5fps+ dar 10-15 grade in plus)

| KodrutZ a răspuns (pentru SasNetRomania):

E low end cu multiplicatorul blocat. De ce comentezi aiurea?

| SasNetRomania a răspuns (pentru KodrutZ):

Si cu ce te ajuta multiplicatorul daca e low end laughing) te auzi ce vorbesti? numai priceputi pe aici, pacat ca nu avetii studii in domeniu of of happy. low end-u e ca si cum ai pune 500 cai (5ghz) pe un logan si vine un mclaren cu 350cp(3, 5ghz) care te face praf cu tot cu multiplicatorul tau. Sa nu mai zic ca pentru un oc adevarat ai nevoie si de placa de baza adevarata minim 600 lei, plus cooler 300 lei =? 900 lei. Si processor de 300 lei laughing nu sti nu vorbi tinere ca te faci de ras.

| KodrutZ a răspuns (pentru SasNetRomania):

Nu, nu te ajuta. OC adevarat, placa, tu citesti ce timpenii poti debita?
http://www.anandtech.com/......m-g3258-ae
http://www.tomshardware.com/......,3849.html

| SasNetRomania a răspuns (pentru KodrutZ):

Se pare ca si tu traiesti pe net ca si jipa, tristi ce sa zic. Vino la mine la sediu sa iti arat test REAL/ FIZIC cu un procesor G stock si OC apoi sa vorbesti. Ai cautat cam 6 ore 2 linkuri amarate nu? laughing) tinere eu nu am nevoie de linkuri, eu ce stiu, stiu din experienta nu traiesc pe net ca tine, ca tu fara net esti ZERO. Cu un OC pana in 4, 5 ghz castigi 3-4 fps, iar temperatura cu 15-20 grade mai mare, fie ca e stock cooler fie ca e custom. Dar probabil tu nu ai mai avut un procesor generatie noua de vreo 5-6 ani si ai ramas in urma rau laughing).
Marketingul e prea mic pentru tine, tu imi vinzi niste linkuri manarite, iar jipa vinde niste video-uri manarite, daca o sa ma intrebe jipa ce e manarit in video-uri am sa ii zic cu cea mai mare placere, vreau sa faca o alegere inteleapta nu ca anul trecut cand si-a luat e8400 si dupa cateva luni vrea sa il vanda, asa va face si cu G-ul daca il ia...pt ca deja e out of date... daca te pricep iasa bine la procesoare la cum scrie, e clara treaba.
PS: se scrie "Cât" nu Cit si nu "cît"! Vrei sa pari mare inteligent dar ai facut rromana cu profa de sport sad

| SasNetRomania a răspuns (pentru SasNetRomania):

Pricepi *
scrii*
iarta-ma pisi tastatura nu tine pasu cu degetele mele.

| KodrutZ a răspuns (pentru SasNetRomania):

Am cautat mai putin de un minut, nu te umfla in pene atita. Nu mai fa presupuneri daca nu ai habar, "tinere". Linkuri manarite, haha, Tomshardware si Anandtech sint niste magari care minaresc teste. De aia le trimit producatorii hardware la testare printre primii. Oricum, sint sigur ca tie iti trimit direct engineering samples si esti tester pentru Intel, AMD, NVIDIA, Qualcomm si tot restul.

| KodrutZ a răspuns (pentru SasNetRomania):

P.S. Legat de romana, mai bine taci. Nu folosesc diacritice aici si nici romana de balta schimbata de astia in 1999 sau cind draq.

| SasNetRomania a răspuns (pentru KodrutZ):

Când tinere când nu CÎND... nu au legatura diacriticile cu ANALfabetismul tau, chiar daca aveai diacritice tot Î foloseai in loc de â! Asa a fost de cand lumea si pamantul doar de 2 ani voi folositi Î gresit. Uita-te in dexul 90' si 2005' la fel este.
Nu am zis ca am tot ce imi doresc sa testez, am si eu o parte ca deh suntem in Romania nu suntem asa importanti pentru altii.

| KodrutZ a răspuns (pentru SasNetRomania):

Eu asa am invatat, asa ca ****.