| coexp817 a întrebat:

Eu si fratele meu avem fiecare cate un calculator conectat la un singur modem de internet.
El mereu trage pe calculatorul lui tot felul de chestii de pe net si ia toata viteza la net, si mie abia imi mai merge.
Cum as putea sa fac sa impart viteza la net pe ambele calculatoare?
De ex daca am net de 12 Mb, sa fac in asa fel sa impart la el 6 si la mine 6mb.
D-au funda.

4 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Ai nevoie de un router cu functia QOS, respectiv Bandwidth Splitter daca e cazul.

| mihai69 a răspuns:

Pentru asta ai nevoie de un router de caitate, așa zis „cu management", care poate fi setat a. î. să împartă în mod egal banda către toți utilizatorii.
Același lucru se poate face și pe un PC cu Linux, în care să intre firul de net și care va face rolul de switch pe rețea, având totodată grijă ca ambele mașini să primească acces la date în mod egal. Dar asta trebuie făcută de unul care știe ce face.

| Eclipse a răspuns:

Doar marind abonamentul cred ca poti rezolva mica problema, insa nu sunt sigur.

| JessieAnia a răspuns:

Nu cred ca poti sa "imparti" viteza.
Si eu am tot modem si merge super greu cand descarc dar nu am ce sa-i fac. Asa e cu modem. Daca vrei sa il imparti zic sa mergi sa ii intrebi pe cei de la care ai net.