| miranda90 a întrebat:

Exista program care poate fi instalat pe laptop, iar de pe un calculator, sa vezi tot ce intra pe laptop? Adica daca cineva intra pe facebook de pe laptop, altcineva sa ii afle parola de pe calculator. Cum sti daca ai un astfel de program in laptop?

1 răspuns:
| SonicAndrei a răspuns:

Există. E ca un fel de virus care nu are secrete. Tu îi dai cuiva acel program. Va vedea că programul instalat nu face nimic, dar tu vei primi informații despre tot ce face (inclusiv parole, taste, jocuri...). Selectezi tu din câte în câte minute să primești informații despre tot ce face.

Habar nu am cum îi zice sau cum se lucrează cu el.
Nu poți ști dacă ai un astfel de „virus". Atunci când îl deschizi (sau îl primești) antivirusul ar trebui să-l detecteze. În caz că nu ai antivirusul pornit (sau nu ai deloc), nu ai nici o avertizare. Totuși, cu o scanare completă, Kaspersky sau BitDefender cred că ar detecta ceva.