| compcris00 a întrebat:

Funda.Deci in prezent la pc am o sursa de 220w unde aveam unit un dual core ce consuma 65w si o videpaca ce consuma 31w. Vreau sa le vind si sa iau un a8 6600k ce cosuma 100w si nu cumapr videoplaca.V a fi de ajuns sursa asta?

Răspuns Câştigător
| nutepriveste21 a răspuns:

Deci sursa se alimenteaza la priza de perete de 220v si consuma o putere maxima de 450w. La asa putere cred ca poti face schimbul fara probleme.
P.S. unii dau raspunsuri la plesneala gandindu-se ca al de intreaba, habar nu are si va sari fuguta cu funda!

4 răspunsuri:
| nutepriveste21 a răspuns:

Cred ca sursa e 220v nu w. Mai uitate odata. Si nu aduna asa pentru ca in unitate mai consuma si alte componente nu doar placa si procesorul.

| compcris00 explică (pentru nutepriveste21):

Deci este un abtibild pe baza si scrie AC 220V, dar pe sursa propiu zisa scrie ATX 450W.Deci cred ca sursa-i de 450w, dar trebu s-o unesti la o priza de 220w?

| KodrutZ a răspuns (pentru compcris00):

Gizas... sursa teoretic are 450W, iar priza e de 200 V. VOLTI, nu Wati! E o mica mare diferenta. Tu nu faci fizica la scoala?

| nutepriveste21 a răspuns (pentru compcris00):

Deci sursa se alimenteaza la priza de perete de 220v si consuma o putere maxima de 450w. La asa putere cred ca poti face schimbul fara probleme.
P.S. unii dau raspunsuri la plesneala gandindu-se ca al de intreaba, habar nu are si va sari fuguta cu funda!

| KodrutZ a răspuns:

Cel mai bine nu risti.