| Biaix a întrebat:

Heeeei,am o mare problema! Si am nevoie de ajutor sau altfel o sa innebunesc.
Deci,totul a inceput cand mi-am reformatat calculatorul,nu inainte sa pun pozele de pe el pe un stick. Dupa ce am terminat cu reformatarea am zis sa pun pozele inapoi. Si buf...pozele nu se mai deschid si incep sa ma enervez. Imi arata ca folderele sunt scrise in alta limba,nu stiu ce e.japoneza ceva si are si mici patratele pe acolo. In fine. Se poate sa fie corupte, dupa cum mi-a zis un prieten...ce sa fac? Cand dau pe ele imi spune ca nu exista pe acel hard drive. Mi-am pierdut definitiv pozele? Eu le-am salvat si inainte sa-l reformatez se deschideau si era ok. dupa.sad Multumesc frumos!

8 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

Biaix, tu ai pus poze pe un stick, si acum nu le mai poti deschide?
si nici pe alt calculator nu le poti vedea?
daca e asa, as putea sa vad prin intermediul teamviewer?

| halogen001 a răspuns:

Se poate incerca recuperarea de pe stick cu un program de recuperare fisiere, de exemplu http://www.easeus.com/datarecoverywizard/free-data-recovery-software.htm
Cea mai sigura stocare e pe DVD - se cumara cateva DVD-uri si se trece totul pe ele.

La instalare windows se poate face o partitie cu date si la reinstalarea windows se poate sterge numai partitia cu windows, iar partitia cu poze ramane.

Sunt sanse sa mai poata fi gasite si in calculator daca nu s-au scris alte fisiere peste ele.
Imi pare rau de ce s-a intamplat si sper sa le poti recupera.

| danutzu96 a răspuns:

Cred ca stiu ce problema ai...
Le mai poti recupera cu softuri de recuperare speciale gen Ontrack, R-studio, getdataback...

| Dia007 a răspuns:

Trebuie sa ai instalate doate driverele, microsoftul si, daca e necesar, driver pentru ceea ce folosesti tu pentru stocarea pozelor.

| Biaix explică (pentru Dia007):

Problema e ca nici pe alt calculator nu le deschide.

| sandusandu12 a răspuns:

Poate nu leai salvat cum trebuie ai dat copy/peste sau l-ai salvat cu mouse-ul

| StupiDog a răspuns:

Deci...
Tu ai dat format la o partiție... Dacă nu ai pus Windows pe ea... Sau nu ai copiat nimica peste ea... Atunci ai șanse mari sa recuperezi o parte din poze...
Cauți pe net... un program gen "partition recovery" eu știu doar de un program... "easeus"
Ar fi ok sa se ocupe cineva care știe cat de cat ceva despre calculatoare

| mihai77www a răspuns:

Sunt softuri de recuperare de date, te pot ajuta daca imi dai un numar de telefon : mihai77www@yahoo.com