| oana69 a întrebat:

Heeelp! va rog din suflet, ajutati-ma! am un telefon Samsung galaxy s 4 si de ceva vreme nu mai pot primi sms-uri nici apeluri de la un numar...cred ca am blocat acel numar din greseala..cand incearca sa ma sune, apare ca e ocupat..mesaje nu pot primi deloc.ce sa fac? telefonul e in engleza, deci nu ma prea descurc..please,help me! primul raspuns, acord

3 răspunsuri:
| TaviComplicat a răspuns:

Pai daca nu te descurci la engleză setează pe limba romănă...

şi cu apelu/Sms

Ai putea încerca să îi dai o resetare dar nu din meniul-

telefonului şi din rom recovery
Inchizi telefonul şi intri în rom recovery

Eu iti spun combinatiile
Power+volum up+home
Power+Volum Down+Home
Power+Holum Up
Power+Holum Down
Power+Home

una din aceste cinci combinatii te duce in meniul recovery
iar una te duce in modul download(dacă ajungi în modul download ieşi de acolo pentru că nu te interesează--

Acum ca ai intrat in rom recovery
trebuie sa selectezi rubrica:
Wipe data factory reset(navighezi cu butoanele volum up si volum down pentru sus si jos, select dai cu tasta home si back cu tasta back a telefonului, daca nu da select cu tasta home atunci incearca oricare alt buton dar nu selecta nimic altceva in afara de wipe data factory reset)
Acum ca ai selectat wipe data factory reset nu iti mai ramane de cat sa dai ''yes''
După ce se termină procesul o sa îti apară mesajul
Wipe data factory reset is complet
Acum nu ramane de căt să dai back si să dai select pe rubrică
Reboot sistem
Acum telefonul tau se va reseta
O sa se incarce sigla(in cazul tau siglă android)
Dupa ce se incarca sigla telefonul intra in procesul de configurare android(exact ca atunci cand l-ai deschis pentru prima oară)

Acum ca ai intrat in rom recovery
trebuie să selectezi rubrica:

După ce îti termini de configurat telefonul încearca sa dai un apel

Sper că te-am ajutat.

dacă tot la fel iti face iţi recomand să te duci la un service
Sau să iţi schimbi singur ROM-UL Android

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai daca nu te descurci la engleză setează pe limba romănă...

şi cu apelu/Sms

Ai putea încerca să îi dai o resetare dar nu din meniul-

telefonului şi din rom recovery
Inchizi telefonul şi intri în rom recovery

Eu iti spun combinatiile
Power+volum up+home
Power+Volum Down+Home
Power+Holum Up
Power+Holum Down
Power+Home

una din aceste cinci combinatii te duce in meniul recovery
iar una te duce in modul download(dacă ajungi în modul download ieşi de acolo pentru că nu te interesează--

Acum ca ai intrat in rom recovery
trebuie sa selectezi rubrica:
Wipe data factory reset(navighezi cu butoanele volum up si volum down pentru sus si jos, select dai cu tasta home si back cu tasta back a telefonului, daca nu da select cu tasta home atunci incearca oricare alt buton dar nu selecta nimic altceva in afara de wipe data factory reset)
Acum ca ai selectat wipe data factory reset nu iti mai ramane de cat sa dai ''yes''
După ce se termină procesul o sa îti apară mesajul
Wipe data factory reset is complet
Acum nu ramane de căt să dai back si să dai select pe rubrică
Reboot sistem
Acum telefonul tau se va reseta
O sa se incarce sigla(in cazul tau siglă android)
Dupa ce se incarca sigla telefonul intra in procesul de configurare android(exact ca atunci cand l-ai deschis pentru prima oară)

Acum ca ai intrat in rom recovery
trebuie să selectezi rubrica:

După ce îti termini de configurat telefonul încearca sa dai un apel

dacă tot la fel iti face iţi recomand să te duci la un service
Sau să iţi schimbi singur ROM-UL Android

Sper că te-am ajutat.

| AndreeaDmnnn a răspuns:

Presupun ca inainte de a bloca numarul primeai mesaje. Cand intrii in mesagerie iti apare "chaturile" cu persoanele cu care ai vorbit. Apasa pe persoana respectiva pana cand iti apare 3 setari " Vizualizare contact, Sterge conversatie si anulare inregistrare nr ca spam " si o alegi pe prima. Bafta :*