| anonim_4396 a întrebat:

Hei! Am adus o noua unitate acasa. Am conectat cablul de la monitor la ea, totul bine dar dupa 5 minute ecranul a capatat o tenta de roz.A doua zi cand il deschid, isi revenise dar dupa cateva minute a capatat o tenta galbena care nu a mai trecut de atunci (cam 1 luna si ceva). Stau pe calculator cateva ore pe zi (inca de atunci), totul merge bine doar ca ecranul e galben si deranjant la ochi.Monitorul e bun, cu unitatea de dinainte n-am avut nicio problema de genul. Mentionez ca eu si tatal meu am scos placa video sa vedem de ce ventilatorul era atat de galagios.L-am deconectat in cele din urma. Dupa aceasta interventie a devenit si ecranul asa.Inafara de acel ventilator are si o placuta( nu stiu cum se cheama) care are rol in racire,ma gandeam ca poate-si face treaba singura( mai ales ca ventilatorul nu prea mergea,se invartea greu). Totusi, nu poate fi vorba de un driver neinstalat? Poate faza cu ventilatorul a fost doar o coincidenta?

12 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Cum sa decuplezi nene ventilatorul de pe placa? Nu puteai sa il scoti sa-l cureti si sa-i pui o picatura de ulei? Ce ati avut in capul ala! Pe tine te cred, da taica-tu...om trecut prin viata...
Fabricantul l-a pus de prost, ca sa-l dati voi jos! E greu sa gandesti...

| anonim_4396 explică (pentru K0sti):

K0sti : Te-ai gandit vreo secunda macar sa ma intrebi daca am facut asta inainte sa arunci cu noroi laughing? I-am facut de toate, l-am curatat de praf, l-am desfacut sa vad poate are altceva, dar tot facea galagie.Asa ca incearca sa te controlezi putin, ca nu eu pic prost.

| K0sti a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai citeste o data ce ai scris si lasa vrajeala!

| anonim_4396 explică (pentru K0sti):

Eram sigura ca asta urma sa spui.Ai putea sa mai citesti tu ce-am scris.Am zis ca l-am deconectat IN CELE DIN URMA, chiar nu-ti sugereaza nimic? Si apropo ce vrajeala? Crezi ca acum o dau intoarsa? Eu stiu foarte bine ca am incercat orice se putea, dar unitatea are foarte multi ani si e foarte uzata.Si placa video are si ea peste 7-8 ani si daca nu ma crezi iti zic modelul. Daca nu am dat mai multe detalii, imi cer scuze, se justifica observatia ta dar mai mult bun simt daca aveai n-ar fi fost rau.Multumesc pentru raspuns! Si calmeaza-te si nu mai jigni lumea pe aici.

| K0sti a răspuns (pentru anonim_4396):

Erai sigura pentru ca am dreptate! Din ce ai scris nu rezulta asta! Nu trebuie sa-mi zici modelul pentru ca oricum e irelevant. Nu am cum sa ma calmez cand vad ca strici un lucru cu buna stiinta! De ce nu ai pus tu intrebarile astea inainte de a face prostii? Oricum placa aia e compromisa! Asa ca orienteaza-te spre alta placa!

Si apropo, cand puneti intrebari, invatati sa le puneti, dati toate detaliile, ca sa nu mai fie loc de interpretari!
E mai greu de reparat, decat de prevenit!

| anonim_4396 explică (pentru K0sti):

Ok,mi-ai spus ca nu rezulta asta din ce-am scris si mi-am cerut scuze pentru asta.Omule,daca aveai indoieli in legatura cu ce-am facut ca sa repar ventilatorul puteai sa ma intrebi frumos, nu sa-mi sari in cap.Iti raspundeam cu cea mai mare placere. Dupa cum ai reactionat parca ti-as si stricat placa ta video.

| K0sti a răspuns (pentru anonim_4396):

Exact, pentru ca am o problema mare cu stricatul lucrurilor aiurea! Am simtit ca si cum era a mea! Sorry, dar asta e! Sunt mai tipicar de felul meu!

| halogen001 a răspuns:

Se poate instala http://www.piriform.com/speccy ca sa vezi ce temperatura are placa video.
Daca e facuta cu ventilator, in general ii trebuie ventilator. Si la mine am avut un ventilator care s-a stricat, mergea greu si facea zfomot, dar aveam ventilator suplimentar la carcasa si nu a fost afectata placa video. - In cele din urma am pus un ventilator obisnuit legat de radiator si alimentat din placa de baza (mai erau locuri pentru ventilator pe placa de baza).
Se poate strica placa video daca nu e bine racita - temperatura ar trebui sa fie intre 40 - 60 grade - depinde si de modelul placii - unele rezista la temperaturi mai mari, altele mai putin. Coincidenta cu intreruperea ventilatorului e destul de mare.

| anonim_4396 explică (pentru halogen001):

Hei! Am verificat happy. Are 86 de grade..si avand in vedere ca e si foarte veche...

| halogen001 a răspuns (pentru anonim_4396):

E foarte mare 86 grade - un maxim ar fi fost 75 grade - depinde si de modelul placii - daca dupa ce se pune un ventilator - chiar si in carcasa fixat sa dea aer spre placa video si daca dupa ce scade temperatura se rezolva problema, atunci e perfect - daca nu merge, ar trebui schimbata placa video.

| anonim_4396 explică (pentru halogen001):

Voi incerca. Iti multumesc frumos!

| halogen001 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu placere, sper ca pana la urma sa mearga bine. happy