| ÁnΌMŀŠ a întrebat:

Hei. Am descarcat dupa Google Play mai multe jocuri.Am activ antivirusul Bitdefender, si am vazut ca scrie, la doua dintre aplicatii(subway surfers si temple run 2) ca au grad moderatvdebrisc, ca dezvalui identificatorul unic de retea. E ceva periculos? Explicati-mi si mie va rog ce inseamna. Fundita celui mai detaliat raspuns!

Răspuns Câştigător
| StefanKogut a răspuns:

E destul de complicat de explicat in citeva randuri, dar pe scurt network id in intelesul serviciilor Google este de fapt un UserID unic pentru fiecare utilizator ce face parte din algoritmul de autentificare, dar nu e consierat ca fiind data de tip privat, acesta nefiind afisat userului dar accesibil protocolului de autentificare, acelasi tip de data ca si FacebookID-ul. Mesajul de avertisment iti spune ca applicatiile instalate folosesc aceasta informatie in afara protocolului de autentificare. Acest lucru nu este neaparat un lucru negativ, dar poate deveni o vulnerabilitate, de accea nu e un avertisment de risk maxim ci doar moderat. Solutia este ca atunci cand instalezi ceva sa casti bine ochii la ce tip de autorizatii de acces vrea aplicatia si daca esti de accord cu ele atunci o instalezi, daca nu, n-o instalezi. Daca ar fi sa ghicesc as spune ca in cazul acestor doua applicatii e vorba de o incorecta impelmentare a procesului de autentificare si folosirea unei date, care ar trebui sa fie accesibila numai acestui process, in afara lui, aceasta ducand la potetiale vulnerabilitati. Pentru informatii mai detaliate te sfatuiesc sa citesti documentatia de la Google in special partea privind acordarea drepturilor de acces unei applicatii, Google foloseste app "scopes" ca si termen pentru asta.

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Majoritatea jocurilor fura intreag agenda telefonica, numarul tau de telefon, mesaje, date privind locatia ta: oras, judet, marca telefonului, apoi le trimit in serverele de internet ale producatorilor acelor jocuri.

Seteaza-ti telefonul la fiecare joc, in confidentialitate si bifeaza / debifeaza sa nu-ti furnizeze date privind locatia ta si altele, citeste cu atentie pe acolo.

| ÁnΌMŀŠ explică (pentru anonim_4396):

Si unde gasesc chestia asta cu confidentialitatea?

| anonim_4396 a răspuns (pentru ÁnΌMŀŠ):

Cand instalezi jocul esti intrebat daca doresti ca jocul sa trimita statistici, daca participi la statistici etc.

| ÁnΌMŀŠ explică (pentru anonim_4396):

Nu ma intreaba asta, imi arata o lista lunga cu tot ce acceseaza el si nu pot modifica nimic din pacate. Nu inteleg unde zici tu pentru ca nu merge.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ÁnΌMŀŠ):

Intocmai, citeste lista pe care o acceseaza jocul!

| SouLIce a răspuns:

Aplicatiile din play store nu sunt virusate
Inainte sa instalezi o aplicatie iti scrie la ce are acces acea aplicatie...

| ÁnΌMŀŠ explică (pentru SouLIce):

Ok, chestia asta am inteles, dar daca eu nu vreau sa aiba acces la unele lucruri?

| SouLIce a răspuns:

Daca nu vrei sa aiba acces la unele lucruri atunci nu o mai instalezi...