| SuperGirl122222222222 a întrebat:

Hei.Ce procesor ar trebui sa aiba un laptop ca sa fie bun? Adica..Ma refer la cati Ghz? Si placa video, memoria cache? Dau funda.As vrea sa cumpar un laptop Hp. Are 4gb ram.1 tb hdd. si procesorul de 1.70 parca ..sau ceva de genul..Ma ajutati?

10 răspunsuri:
| SuperGirl122222222222 explică:

Cam 300 euro.

| BogDBF a răspuns (pentru SuperGirl122222222222):

La bugetul asta ai putea sa mergi pe varianta asta daca vrei HP: http://www.emag.ro/......85143BBM/. Nu te arunca la 1TB si nici la diagonala de 17 inch. Lucrurile astea cresc pretul si scad performanta. In banii astia ia-ti macar un procesor i3. Pe viitor ai in vedere ce ti-am recomandat mai sus si anume sa-i schimbi hard-ul cu un SSD.

| CPAElites a răspuns (pentru SuperGirl122222222222):

Nu exista laptop "performant" pentru 300 euro!
Uite aici alt exemplar : http://forum.softpedia.com/......ptop-asus/

| SuperGirl122222222222 explică:

Laptopul asta as vrea sa il cumpar.
.HP 17-p105ng (L2T07EA)

| BogDBF a răspuns (pentru SuperGirl122222222222):

Ideea e cam urmatoarea: daca iti iei un laptop pentru operatiuni uzuale, cum ar fi vizionatul de filme sau navigarea pe internet, redactarea de documente sau proiecte in power point, operatiuni excel si in general tot ce implica office, laptopul pe care vrei tu sa-l alegi e aproape ok. Spun aproape ok pentru ca procesorul e de generatie foarte veche, fiind un AMD A6-6310 APU Quad Core. Din 300 de euro, care vin vreo 1300 RON, poti consulta oferta eMAG si gasi oferte mai bune, din gama HP si Lenovo cu procesor i3, frecventa chiar si de 2, 0. Oricum ar fi, daca vrei laptopul pentru jocuri nu vei fi multumita, intrucat la banii astia nu gasesti o placa video corespunzatoare. Insa repet, viteza pe un laptop in ceea ce priveste operatiunile uzuale, o da HARD DISK-ul. De aceea ia-ti un SSD in loc de hard disk si vei fi multumita. TU platesti pentru diagonala si hard disk de 1tb care dupa parerea mea e absolut INUTIL. Redu diagonala de la 17, 3 la 15, 4 care e suficienta si alege un mode cu un hard de 500 de gb pe care ulterior, cand vei avea niste banuti in plus, inlocuieste-l cu un SSD de 120 gb.

| 6684464 a răspuns:

Zi-mi ce buget ai si-ti recomand eu un laptop.
Intel i7 este cel mai bun procesor pentru laptop. Dar zi bugetul.

| AlexDFY a răspuns:

4 gb bun, hdd e bun, dar fara numele procesorului nu ti pot zice prea multe, legat de frecventa, 1.70 e foarte slab

| Decicumzici a răspuns:

La procesor pentru gaming la un 3. 5ghz (pe oc) e ok. Bine nici la 2, 4ghz nu e rau. COnteaza numarul nucleelor, daca ai putine merita viteza mai mare. Memoria ram a procesorului 8gb macar recomand eu. Placa video? =) cat mai scumpa (scumpa =buna). 1tb hdd sincer e degeaba, mai bine iesi cu un ssd la 120gb si un hdd extern usb. Cand trebuie sa scaneze antivirusul la 500gb ocupati sa zicem dureaza enorm. Vezi tu. Laptopu ce descrii tu nu e bun de gaming, e pentru vazut filme si internet.

| Decicumzici a răspuns (pentru Decicumzici):

Uite aici world record cpu overclock la mhz =) http://valid.canardpc.com/records.php