| PaulAdrian17 a întrebat:

Hei! Cei care aveți IPhone, e ok să las telefonul să se încarce până la 80% și să se descarce până la 20%? Asa se păstrează sănătatea bateriei mai mult timp?

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Eu telefonul (pe android) il incarcar/descarc in intervalul 20%-90% sau chiar 99%, nu este nicio problema daca urci mai sus putin de 80%, nu este vorba de sistemul de operare android sau IOS de pe iphone aici vorba! este vorba ca incarcarea se face in functie de tipul 'bateriei' telefonului si cam toate telefoanele au acumulatori pe li-ion
nu este rau intervalul 20%-80% dar merge fara probleme 20%-90% de exemplu!

ceea ce stii tu despre acel procent de 80% este indicat cumva chiar de catre producatorul iphone, dar nu este un postulat!

"Bateria litiu-ion Apple utilizează încărcarea rapidă pentru a ajunge repede la 80% din capacitatea sa, apoi trece la o încărcare mai lentă. Perioada de timp necesară pentru a ajunge la acel prim 80% variază în funcție de configurările tale și de dispozitivul pe care-l încarci. Software-ul poate limita capacitatea de încărcare la 80% atunci când temperatura recomandată a bateriei este depășită. Acest proces combinat permite încărcarea mai rapidă și, în plus, extinde durata de viață a bateriei tale."

daca vrei informatii strict referitoare la cum sa incarci un iphone, uite ce spune pagina producatorului : https://www.apple.com/ro/batteries/why-lithium-ion/

| StoicAnalysis a răspuns:

Din ce am auzit la Iphone, e recomandat sa il incarci cand are minim 40% si sa il scoti de la incarcat cand are maxim 85% pentru a prelungi durata de viata a bateriei. Dar cine sta sa verifice telefonul la incarcat din 10 in 10 minute? De obicei eu il pun la incarcat seara cand ajung acasa si il scot cand ma pun in pat inainte sa ma culc. Nu tin cont de caracteristicile astea.

| KovacsB a răspuns:

Este ultima mea grija cat sta la incarcat telefonul, il pun la incarcat seara si il iau dimineata.

| AlexandraAle121 a răspuns:

Așa am văzut ca trebuie încărcat telefonul, dar nu cred ca neapărat. eu îmi pun telefonul la 20% la încărcat și încarc plin, mă ține bateria de obicei aproximativ 1 zi 1 zi jumate și am 84% sănătate bateriei, telefonul îl am de 2 ani.