| Marmotagrijulie a întrebat:

Hei TPU ...am o problema cu pc-ul. De curand tot imi deschide pagini de chrome, o gramada, scrie singur, imi blockeaza paginile de internet... nu stiu ce sa fac... am cautat virusul cu malwarebytes, Microsoft securiti esentials si avira... nu imi gaseste nivi un virus, am facut windosu si tot asa imi face... ce are si ce pot sa fac?

5 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Cauta-l cu ce trebuie, nu porcarii! Kaspersky, Bitdefender!

| gelu1970 a răspuns:

Descarca bitdefender rescue cd 2015
e o imagine ISO
o pui pe cd cu ImgBurn Free
bootezi cu cd-ul
o sa iti scaneze tot pc
scanatul dureaza in jur de 1 ora
cand termina elimina tot ceea ce a gasit
restarteaza
spune daca iti merge bine pc.
bafta.

| TechGuyTpu a răspuns:

Recomand reinstalare imediata de windows. Daca nu poti acuma dezactiveaza webcam/microfon si nu deschide orice fisier ce are parole sau mai rau conturi bancare.Am avut aceeasi problema ca tine, avem un fel de trojan care actioneaza mai diferit(cel putin asa era la mine). Cine este in spatele lui vede ce faci tu pe pc, poate sa acceseze camera web/microfon etc.Stiu asta din propria experienta, camera mea web are un bec care se aprinde cand este utilizata.Acel bec s-a aprins cand ma jucam un joc, in alt caz Internet Explorer a inceput sa se deschide cand ma jucam lol pe un canal twitch de csgo, incercai sa inchizi nici macar nu mai aparea in taskbar, trebuie sa inchizi procesul dar tot degeaba in cateva secunde era la loc.Nu il poti detecta pentru ca nu mai exista, fisierul este sters dupa rulare pentru a inpiedica stergea lui(dar cumva procesul ramane si nu poate fi vazut/detectat)

| GangsterQuinn a răspuns:

Salut! Si eu am avut aceeasi problema, in trecut si se deschideau la toate browser-ele pagini cu gramada...pana la urma am reusit sa scap de acest virus cu SpyHunter4. Incearca-l. Sper sa iti mearga. Succes happy