| iLL3GaLL a întrebat:

Hei TPU, am si eu un laptop Toshiba destul de vechi, si tot incerc de ceva timp sa-i instalez XP, dar mereu cand bootez de pe CD/DVD sau USB apare totul negru cu un minus in dreapta sus care tot apare si dispare, sta asa cam 1 minut si dupa booteaza HDD-u, adica booteaza normal. Ma puteti ajuta? Mersi.

3 răspunsuri:
| halogen001 a răspuns:

E posibil sa nu fie facut bine DVD-ul sau Stick-ul (sa nu fie butabil). (Se poate incerca DVD-ul sau stick-ul pe alt calculator)
Pentru stick se poate folosi http://www.pendrivelinux.com/yumi-multiboot-usb-creator/
1 - se alege drive-ul - stick-ul
2 - se alege Windows xp installer
3 - se alege fisierul iso cu xp
Se da create.

| iLL3GaLL explică (pentru halogen001):

Si stick-ul si CD-ul este bun si bootabil pe alte PC-uri merge perfect.

| HuShEr a răspuns:

Incearca sa setezi din bios ordinea componentelor de boot. cd sa fie primul sau stickul si dupa hdd si celelalte