| BlockBoy a întrebat:

Am un aparat foto DSLR Sony A290 cu un obiectiv 18-55. Vreau sa imi iau un filtru de polarizare dar nu stiu ce diametru ar trebui sa aiba pentru a se potrivi obiectivului. Cum pot afla diametrul obiectivului pentru a sti ce filtru sa cumpar? Multumesc. Dau funda.

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Te duci cu aparatul la un magazin cu obiective pentru DSLR si vei afla.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Merg filtre de 55mm.
UV-ul este cel mai important.
Polarizatorul iti ia putin din luminozitate.

| BlockBoy explică (pentru TrăieşteClipa):

Dar Care este rolul filtrelor UV?

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru BlockBoy):

La mare si la munte nu lasa sa intre razele UV care iti afecteaza calitatea imaginii.
Dar cel mai important este cel de protectie al obiectivului.
Ar mai fi si filtrul Skylight tot un filtru UV care da o culoare mai calda tenului pielii cand predomina albastrul cerului.