| RksRoxy a întrebat:

As vrea sa aflu ce se poate strica intr.un pc daca vin 2 socuri de curent consecutive. Am patit.o ieri si vreau sa.l duc la interlog dar nu stiu daca mai merita sa.l duc pentru ca ventilatoarele se aud si se rotesc din ce in ce mai tare iar monitorul e ok dar nu apare nimic, si beculetul care ar trebui sa se aprinda si sa se stinga continuu nu se mai aprinde deloc. Cred ca o fi bun de aruncat!

10 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Prima care pica este sursa iar daca sursa este nu este una de calitate (gen Delux, Floston etc.) fara protectii in momentul cand ti-a picat sursa iti poate arde placa de baza, ramii si alte componente.

assiris
| assiris a răspuns:

Depinde de ce componente se aflau pe linia de acțiune a șocurilor. Se poate arde doar o siguranță sau se poate distruge un lanț întreg de componente deși unele sunt oarecum protejate la aceasta (procesoare, meemorii, buffere etc. Un specialist poate pune un diagnostic precis.

| halogen001 a răspuns:

Trebuie dus la reparat. E posibil sa nu aiba multe componente stricate - depinde de socurile de curent cat de puternice au fost. Pentru mai multa siguranta, se pot folosi UPS-uri = surse neintreruptibile http://www.cel.ro/ups/ups-serioux-protectit-1000s-1000va-l/ http://www.emag.ro/ups-v-mark-500va-lcd-ups-500vp/pd/EJ4ZBBBBM/ care protejeaza la supratensiuni si intreruperi de curent.(Calculatorul si monitorul se conecteaza la UPS nu direct la priza.)

| CPAElites a răspuns:

Asta se intampla daca cumperi sursa de 90 lei rolling on the floor S-a dus si blaca de baza probabil!

| CPAElites a răspuns:

Ai cumparat sursa de aia petarda Chinezeasca

| Sufletzelll a răspuns:

Se poate arde orice, cel mai bine mergi cu el la un service, sa vada ce are. Posibil sa se fi ars o placuta ram sau procesorul

| singuraticul90 a răspuns:

Daca nu se aprinde monitorul poate fi urmatoarele cauze,rami, procesor si placa video, ai putea sa le schimbi pe rand sa vezi care din ele s-a ars, dar eu as garanta sa fie de la rami, daca ai 2 placute de rami, incearca-le pe rand, sau poate gasesti piese pe la un vecin doar sa iti dea imprumut sa testezi sa vezi care din astea 3 nu mai merge

| RksRoxy explică (pentru singuraticul90):

Am schimbat ramii intre ei si e ok dar ventilatoarele se invart din ce in ce mai tare si galagios

| singuraticul90 a răspuns (pentru RksRoxy):

Pune rami pe rand. daca nu verifica si procesorul. daca nici asta nu e, inseamna ca e o problema mai grava de atat