| eMiiau a întrebat:

As vrea sa-mi reinstalez windows 7, il am pe un CD dar nu stiu ce sa fac cu driverele. Dupa ce il instalez, le pot lua de pe net pe toate? Si mai important, ce drivere imi trebuie? laughing) O sa am net dupa ce instalez windows-ul? Daca nu, ce fac? Help mee, plz! Dau fundita! happy

Răspuns Câştigător
| K0sti a răspuns:

Daca ai un windows 7 functional acum, poti sa iti salvezi driverele pe o partitie, pe un CD, DVD, stick, card de memorie sau telefon, in special driverele pentru retea ca sa mearga netul dupa reinstalare.

| eMiiau explică (pentru K0sti):

Si cum salvez driverele pe o partitie?

| halogen001 a răspuns (pentru eMiiau):

Poti folosi un program de backup drivere cum ar fi http://sourceforge.net/projects/drvback/ si driverele le pui pe partitie unde nu instalezi windows-ul

| halogen001 a răspuns (pentru halogen001):

Daca e laptop si sunt drivere pe pagina producatorului, poti descarca de acolo macar pentru wifi drivere si le pui pe ceva sau pe o partitie pe care nu o modifici la reinstalare w7.

| eMiiau explică (pentru halogen001):

Si cu ajutorul acestui program, toate driverele se vor salva in partitia pe care am selectat-o?

| halogen001 a răspuns (pentru eMiiau):

Asa se zice, le salvezi intr-un folder si folderul il pui unde vrei tu numai sa nu se stearga la reinstalare, deci pe o partitie pe care nu o modifici la reinstalare.

| halogen001 a răspuns (pentru halogen001):

Eu nu l-am folosit ca nu am avut nevoie, l-am probat si vad ca salveaza driverele. Mai e unul DriverMax http://www.innovative-sol.com/drivermax/

| halogen001 a răspuns (pentru halogen001):

La primul, program, http://sourceforge.net/projects/drvback/ e bine sa pui si programul pe partitia aceea - vad ca se poate folosi si pentru refacere drivere.

| halogen001 a răspuns (pentru halogen001):

Poti cauta site-ul producatorului dupa modelul calculatorului sa vezi daca gasesti driverele pentru windows 7

12 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Driverele ti le iei inainte, logic, ca sa fii sigura! Le gasesti pe pagina producatorului! Ala care ti-a facut laptopul! Simplu ca la gradinita!

| Stergete a răspuns:

Iti sugerez sa cauti doar driverul de wireless si sa-l pui pe un stick, cs.
Dupa ce ai instalat windowsul, instalezi driverul si descarci Drive Booster 2.
Acolo gasesti toate driverele tale.
Tu urmeaza sa le instalezi.
Funda?