| yooady a întrebat:

hei TPU. decii. am un telefon Sony xperia. si. nu se incarca. cum pot sa incarc bateria fara incarcator? :o

2 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Se poate dar e riscant că poți duce bateria.Ai nevoie de două fire și de încărcătorul telefonului.Cel pozitiv se pune la borna pozitiv a bateriei iar cel negativ la borna negativă a bateriei.Atenție plus la plus și minus la minus că de pui invers face „BUM" și n-o să-ți placă asta happy, apoi se lasă să se încarce vreo o oră două. Dacă vezi că bateria se încălzește repede(cam în 2-5 minute) întrerupe imediat încărcarea, că înseamnă că ori e amperaj prea mare ori supratensiune.Succes

| darrio2007 a răspuns:

Ce amuzanta esti! Fara incarcator nu se poate.