| Serban147 a întrebat:

In ultimul timp ma confrunt cu o problema cu calculatorul. Cand in deschid, nu porneste power lightu, nu stiu daca se numeste asa, e o lumina albastra. Pana cand nuii dau niste palme pe partea de jos a calculatorului. Bun, se aprinde dupa ce ii dau palme dupa cand e sa se incarce windowsu 7 se stinge iarasi aia si se inchide tot calculatorul dar uneori ramane ventilatorul pornit... aaa, da, ma confrunt cu problema asta de cateva zile, 3 cred. Nu am instalat nimic in el, decat i-am pus o placuta de 1gb ram acum 2 luni. Dar pana atunci mergea perfect. Nu prea l-am mai sters de praf de 4 luni. Atunci cand porneste si sta, peste 5 minute mi se blocheaza imaginea de pe monitor, merge decat sa ii dau resetare manuala. De la ce e problema? Si cum pot sa o rezolv? sad Nu am bani sa il duc la reparat.

Răspuns Câştigător
| halogen001 a răspuns:

Poate nu fac contact unele fire in calculator. In calculator se umbla numai daca sunt scoase toate cablurile de la el (alimentare, monitor, imprimanta - acele cabluri care au legatura cu priza, internetul sau cu dispozitive conectate la priza cum ar fi o imprimanta ), altfel pot sa apara curenti mici care pot strica piesele si placa de baza. Daca problema a aparut dupa placuta de ram, poate trebuie scoasa sa vezi daca merge cum mergea inainte, poate merge dupa ce e reinstalata. In plus, inainte de inchiderea carcasei, cablurile din interiorul calculatorului trebuie impinse bine ca sa stea toate la locul lor - poate sunt cabluri care nu fac bine contact.

1 răspuns:
| Atat_Dennis_2000 a răspuns:

Reinstaleaza windowsul.