| Alexutzu_Alex_1999 a întrebat:

Hei.TPU puteti sa-mi ziceti si mie niste denumiri de tranzistori fineli de emisie in radiofrecventa

1 răspuns:
| RxTx a răspuns:

2n2222a de preferat versiunea in carcasa de tabla este mai calitatitvă

Depinde de ce putere vrei sa ai
uite eu am facut rost de un tranzistor cu care am emis cu 90 000 W dar mi-a trebuit 1600volti si 600 Amperi ca sa pot sa emit pe frecventa de 13 MHz cu acesta putere

Este ilegal sa emiti mai mult de 2 metri lungime fara sa anunti imprealabil pe cei de la radiocomicatii
asa ca trebuie sa devii radio amator sa dai niste examene sa te sperie aia cu legislatia ca te gaba la puscarie si cum dau de tine imediat si o sa iti piara tot cheful sa mai emiti orice pana si idei cand os a iti arate ca si-au facut legi de bagat oameni la pârnaie
asa mi-a trecut mie cheful sa mai emit cand am vazut cat de multi turnatori sunt