| AleAlexandraIdk a întrebat:

Hei, un "prieten" m-a pus sa-i dau partajare la ecranul de pornire si mi-a aflat IP-ul sad ce poate sa-mi faca? si ce pot eu sa fac?

20 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Depinde.Dacă ai Ip dinamic(cel ce se schimbă la fiecare autentificare pe net) nu are ce-ți face. Dacă ai IP static și știe ce să facă(puțin probabil dar hai să luăm în calcul) îți poate afla adresa MAC a calculatorului și dacă nu ai securizat corect calculatorul îți poate pătrunde neautorizat în pc pe baza mac-uli. Oricum are șanse de sub 1% să reușească.Și tu îi poți afla IP-ul, dar e la fel ca în cazul lui.Succes

| AleAlexandraIdk explică (pentru DeyCj):

Am aflat ca am IP dinamic, deoarece nu am router ci am cablu de internet. Multumesc mult!

| Intruder19 a răspuns:

Nimic, adresa ip este ca numarul de imatriculare al unei masini (un exemplu). El cu ip-ul tau poate afla detalii despre firma la care ai tu net si atat.

| Liviu a răspuns:

Sa iti dea o limbuta la scoica cand esti in perioada naspa laughing Off, cate copilarii pe net.Si eu am gasit smardoaice,si smardoi ca imi arde calculatoru, cand ii intrebam simplu ce windows am, sau de unde am net, o luau in diverse, si se cam balbaiau mai rau ca un balbait.Ala care vrea sa iti faca iti zice doar 'vezi tu' si cam atat, si nu iti mai zice nimic, si dupa te trezesti ca numai merge.Nu duce munca de lamurire cu tine.In fine, multi oameni fara cap care cred ca se arde usor un calculator laughing sau ca poti pati ceva usor.(de fapt e usor dar ma rog) Oricum, un keylogger finut,niste pachete tandre trimise prin root, acum depinde de el cat de mult stie laughingdar dupa cum pare, e amator, cum sa afli ipp din partajare, wtf? Era mai usor prin start>>run>>>cm>>> acum numai ziclaughingdeci era mai usor prin alte metode

| K0sti a răspuns:

Nimic! In schimb tu ai putea sa pui mana sa mai citesti ca sa nu mai pui intrebari stupide!

| AleAlexandraIdk explică (pentru K0sti):

Multumesc happy

| K0sti a răspuns (pentru AleAlexandraIdk):

Nu ai pentru ce!

| K0sti a răspuns:

Atat timp cat esti pe net, aproape toata lumea iti stie IP-ul! Si TPU iti stie IP-ul, orice site (administrator de site) pe care intri pe net iti stie IP-ul, stie si ce sistem de operare folosesti, din ce oras esti, ce ISP ai, ce browser folosesti si exemplele pot continua!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca voi nu stiti sa faceti nimic cu un IP nu inseamna ca nu stie nimeni.Instaleaza-ti un firewall decent.

| OvidiuDrg a răspuns:

Cel mult, sa il scrie pe o hârtie si sa se duca împreună cu ea la WC. Nu are ce face cu IP, alea sunt niste numere (câteodată cifre) care arata identitatea si locatia computerului. Stai fără griji! Ip-uri gasesti tot timpul la servere (CS, Metin, Minecraft) pentru a te conecta la respectivul server.

| dragonu35hp a răspuns:

Fiecare aici e cu parerea lui.
Cu adresa de IP se pot face multe dar nu toti stiu.
Un exemplu ar fi ca te poate lasa fara internet prin flodare...
Da nu cred ca stie el asa ceva. rolling on the floor

| laurentiufilip a răspuns:

Exista Key logger un fel de hack, care daca ti s-a aflat ip-ul de catre cineva poate umbla cu Key logger la tine in PC.

| TechGuyTpu a răspuns (pentru laurentiufilip):

Tu ori dormi ori chiar nu ai ce face.Tu ce intelegi prin cuvantul KEYLOGER? Ca iti umble in pc?

| AleAlexandraIdk explică (pentru laurentiufilip):

Multumesc!

| SpeedMax a răspuns:

Se pot face multe cu ip-ul, mai ales daca ai dat pe vreun link ceva, poti intra ca bot pe servere de mirc, si in cel mai rau caz daca ai ip static poti ramane fara internet cat vrea el!
speedmax_ro@yahoo.com daca mai ai nrvoie de detalii,happy

| AleAlexandraIdk explică (pentru SpeedMax):

Multumesc mult! Nu am dat pe nici un link.

| CrissuMv a răspuns:

Stai linistit, poate doar sa-ti pice internetul, nimic mai mult. Nu poti face nimic, doar daca ai ip routabil.

| AleAlexandraIdk explică (pentru CrissuMv):

Multumesc. Nu am router de internet happy

| JustMe9876 a răspuns:

Nu are ce sa iti faca asa daca chiar vreii sa il afli il afli si cand te joci cu el pe un joc deci nu are nici-o treaba