| Gamerita a întrebat:

HELP cei specialisti in PC*hard*.Azi mi-am mutat PC'ul in alta camera. Cele 2 fire *albastru si alb* care sunt conectate la monitor si la PC le-am scos, si dupa mutare le-am bagat la loc.Cand am deschis PC'ul prima oara rezoluta era foarte mare,am facut-o la loc, iar a 2a oara cand am intrat in Dxdiag nu mai aparea nicio data despre placa mea video..si imi da si o eroare "an nVIDIA graphics card was not detected windows 7".Am intrat in Device Managre-Display adapters si nu imi mai apare"nVIDIA', doar "Standard VGA Graphics Adapter". Ce pot sa fac? Am scos firele si le-am bagat la loc de altatea ori..sunt 100%sigur bine bagate.Ce as putea face? L-as putea face singura sau ..sa-l duc la reparat? La cineva care se pricepe?

7 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Nu ai specificat un lucru. In momentul acesta monitrul il ai conectat la placa video, sau mergi cu grafica onboard ( cea din placa de baza )
Acum vezi si tu sa nu fi conectat cablul VGA in partea de sus a unitatii.

| Gamerita explică (pentru Jipa95):

In partea de sus este conectat..ambele cabluri. mereu au fost acolo sus..si a mers.pana azi. :/

| K0sti a răspuns (pentru Gamerita):

Care ambele cabluri nene? Exista un singur cablu de date care face legatura intre placa video si monitor!

| Gamerita explică (pentru K0sti):

Sunt doua... unu albastru si unu alb straight face. am pc gaming...
ala albastru e VGA

| K0sti a răspuns (pentru Gamerita):

Si ala alb?

| RaduTN a răspuns:

Nu ai facut bine conexiunea dintre Placa Video si Monitor. Mai baga firul inca o data.

| valentin75 a răspuns:

Salut! Probabil ca placa ta video s-a miscat in slot (trebuie sa intre perfect in slot), poti deschide carcasa, ai doua suruburi in partea din spate a carcasei vezi ca placa video e prinsa intr-un slot (poate avea un clips care se trage cand scoti placa video). Impinge placa video mai bine in slot si conecteaza monitorul dupa care poti porni computerul! Vezi daca face la fel! Verifici si celelalte cabluri, cele de alimentare si cele de date (dvd, hard...etc). Te poti uita si la pinii de la mufa sa nu ai vreunul indoit. Ar trebui sa porneasca!