| helllauuu a întrebat:

Hey! am un modem de la upc, şi aş vrea să ştiu ce reprezintă fiecare beculet de pe el, acum o să incep să le enumăr : power, ds, us, online, tel1, tel2, wlan, wps, dar cel mai mult m-ar interesa sa stiu care este cel pentru internet. Mulţumesc!

Răspuns Câştigător
| stlucian a răspuns:

DA! dar se mai intampla ca modemul sa se blocheze si atunci ori ii dau un reset (ai un buton in spate) ori il opresti/pornesti 5-10 sec si astepti sa se conecteze din nou. Daca aceste lucruri nu functioneaza nu ai platit abonament sau o defectiune pe retea.

6 răspunsuri:
| stlucian a răspuns:

Pai cred ca stii si tu:
tel1, tel2, pentru conectarea a 2 telefoane fixe(chiar daca sunt fara fir)
power -cum ca are tensiune de alimentare
ds, us porturile pentru provider-ul de internet
wlan e portul tau(adica daca tu primesti semnal de la provider)

| helllauuu explică (pentru stlucian):

Sa inteleg ca daca mi se stinge beculetul Wlan inseamna ca nu imi merge netul?

| helllauuu explică (pentru stlucian):

Multumesc!

| K0sti a răspuns (pentru helllauuu):

Wlan=Wireless Lan
In niciun caz "wlan e portul tau(adica daca tu primesti semnal de la provider)"! "stlucian " le-a incurcat!

Iar WPS=Wi-Fi Protected Setup
http://www.securitatea-informatiilor.ro/......lizatorii/

Mai puneti mana si cititi!

| stlucian a răspuns (pentru helllauuu):

DA! dar se mai intampla ca modemul sa se blocheze si atunci ori ii dau un reset (ai un buton in spate) ori il opresti/pornesti 5-10 sec si astepti sa se conecteze din nou. Daca aceste lucruri nu functioneaza nu ai platit abonament sau o defectiune pe retea.

| stlucian a răspuns:

PS wps - este protectia ta pentru wireless data de cei de la UPS (parola activata)