| yoyoalecs a întrebat:

Hey! Pe un PC cu urmatoarele specificatii de ce merge Windows-ul greu(ma refer ca porneste mai greu decat ar trebui si cateodata executa comenzi intr-un timp mai mare daca e un pic solicitat).Ar putea fi de la sistem(sa incerc alt CD) sau de la drivere? Eu le instalez cu 3dp chip, aveti alte variante? Funda.
AMD Radeon HD
AMD Athlon 3800+ Dual Core 2, 00
2,5 gb ram Windows 7

8 răspunsuri:
| express11 a răspuns:

Windows 7 de care?

| Frank51 a răspuns:

Am la fel ca tine, diferenta este ca am 2 Gb de ram si nu am placa aia video dedicata laughing, si am windows 7 ultimate 32 bit, mie imi merge bine, avand in vedere ca am o placa video integrata, pai tot ce poti face este sa defragmentezi hardul, curata-l, schimba-i pasta termoconductoare, adauga inca un modul de memorie ram, eu am acelasi procesor dar de temperatura de 52 de grade nu trece(in full load), ultimul lucru pe care-l poti face, este sa schimbi OS-ul, poate il ai de mult, si ai tot instalat/dezinstalat programe si s-a cam umplut prin registrii etc.

| StalkerSoul a răspuns:

Program pentru drivere :
http://www.driverupdate.net/

Du-te in start scrie "msconfig" apoi intra la "startup" si debifeaza toate programele care nu necesita sa porneasca odata cu windows-ul!

Tot aici in "msconfig" du-te la "boot" apoi "advanced options", in fereasta ce iti apare bifezi numbers of processor si vezi acolo cate ai, pui valoarea maxima! Iar in dreapta ai Maximum memory, aici pui cata memorie ai tu., daca nu sti exact cata memorie ai tasteaza in star "dxdiag" si vezi acolo jos la memory!
Apoi dai apply si ok!

Poftim si http://www.piriform.com/ccleaner/download
Ruleaza-l si pe acesta dupa ce instalezi drivere-le!
Mentionez ca apoi trebuie sa dai restart la pc!
Succes

| DuDDy24 a răspuns:

Daca pc-ul tau a inceput sa se miste din ce in ce mai greu cu timpul, cel mai probabil e de la HDD...cu trecerea timpului ii scade viteza drastic (de ex, la mine, dupa 3 ani de folosire viteza hdd-ului a scazut de la 150mb/s la 50mb/s)
Defragmenteaza HDD-ul, asta te poate ajutawinking

| Winchester308 a răspuns:

Ce anti virus ai? Impreuna cu windows-ul poate sa ocupe acea memorie RAM sau chiar sa mai necesite...
In fine... poate sa mai fie de la:

-Hard(mai ales daca e vechi, sau are cablul ceva)
-Praf
-Caldura
-Da-i o defragmentare
-Spatiu prea plin, mai sterge chestiile care nu-ti trebuie
-Incarca prea multe programe cand se aprinde
-Virus.
Cam astea-mi vin in minte.

| costy20br a răspuns:

Mai curata-l si tu de praf sa se ventileze mai bine. descarca speed fan sa vezi ce temperatura are hdd daca este peste 50 grade trebuie curatat de praf.

| Xanderr a răspuns:

Salut poate ai instalate multe programe?