| AllForOneAndOneForAll a întrebat:

ajutati-ma! vreau sa imi iau un tv smart dar are conexiunea retea lan...ce inseamna? am fibra optica trasa prin router merge asa sau cum? nu are wifi integrat.ce ma sfatuiti?

Răspuns Câştigător
| RobertTheMLGPro a răspuns:

LAN înseamnă Local Area Network. Îți trebuie un router wireless. Bagi cablul cu fibra optica în router, după îl pornești. Și conectezi Smart TV-ul la router.

| AllForOneAndOneForAll explică (pentru RobertTheMLGPro):

Am si router.dar cum il conectez.trebuie bagate setarile?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Poti sa faci conexiune prin cablu utp intre router si tv si sa formezi o retea locala prin care poti comunica intre aparatele din casa (care sunt capabile).

| RobertTheMLGPro a răspuns:

Pentru setări ai nevoie de un PC. Conectezi router-ul la pc, printr-un cablu rj-45, introduci ip-ul router-ului pe browser, îți apare o fereastră în care faci cont nou, după ce intri în interfață, cauți quick setup și treci prin niște pași, la final introduci datele rețelei tale. Parola, și username, care le găsești în contractul de internet fix. După ești gata. Poți conecta tv-ul la router