| UnBaiat439 a întrebat:

Am citit undeva ca iti poti proteja calculatorul impotriva virusilor fara ajutorul unui antivirus. Cica daca iti pui parola pe partitia C: ( In care sunt foldere PC-ului) nu iti mai intra virusi. E adevarat? Si daca e, ce program se poate lua de pe net gratuit?

10 răspunsuri:
| horia2012 a răspuns:

Da, asa e, dar nu-ti pui parola pe C, ci iti creezi un alt cont de user. Iti pui parola pe contul de Administrator (pentru ca acum ai un singur cont) si iti creezi un alt cont de user care este limitat (nu poti instala aproape nimic), cu sau fara parola. Dar conditia este de a intra numai pe contul de USER, nu pe cel de Administrator. Orice aplicatie pe care o instalezi, o faci din contul de Administrator, dupa care logg of si intrii pe contul de USER.

| victor30 a răspuns (pentru horia2012):

Si cand intri pe Administrator ce opreste virusul ala sa se "dezlantuie"? Hai sa gandim logic, nu are sens ce zici.

| horia2012 a răspuns (pentru victor30):

Am spus ca intri pe administrator numai cand instalezi un program. Doar nu o sa se 'dezlantuie' in cateva minute. Plus ca serverele de internet au programe antivirus. Doar nu-ti imaginezi ca UPC, RDS, Romtelecom si altii stau fara antivirus.
Un Windows Defender activ este suficient. In rest il folosesti numai pe cont de user. Plus ca mai tii cont de anumite lucruri, nu mai instalezi 'online' orice, cauti si iti descarci programele de care ai nevoie si le instalezi offline si altele.

| victor30 a răspuns (pentru horia2012):

Deci esti in eroare. Un virus atasat unui fisier se "activeaza" instant, nu te asteapta pe tine sa iesi de pe administrator. Crezi ca este mare lucru sa spargi o parola de windows? Facem pariu pe ce vrei tu ca in 15 secunde iti sparg ce parola vrei tu de orice user de windows. Oricand esti dispus iti demonstrez. Acelasi lucru il poate face orice virus programat si pentru a sparge o parola amarata.
Lucrez cu asa ceva si stiu mai bine.

| horia2012 a răspuns (pentru victor30):

Eu m-am referit la un utilizator obisnuit. Si am specificat niste conditii.
Metoda asta am aplicat-o pe un laptop si de aproape 1 an nu am probleme cu virusi. La spart parole, nu m-a ocup cu asa ceva, deci nu am ce comenta. Asa ca, din punctul meu de vedere, raspunsul e bun. Daca a mers la mine, nu vad de ce nu ar merge si la altii.

| N0xEterniS a răspuns:

:)) Sunt virusi care iti pun ei parola, fie ca vrei sau nu, la pc sau la orice partitie :))
Sa-ti pui parola la fisierele windows'ului, e ca si cum nu ai avea drept de administrator, nu poti face schimbari.
Sunt software care te lasa sa blochezi foldere, sa le pui parole, dar pentru intimitate nu virusi.
Daca era asa de simplu de ce mai sunt software antivirus?
Pe nici un site care iti da sfaturi despre cum sa-ti protejezi pc'ul nu scrie ca sa-ti pui parole. Asta e doar pentru indimitatea ta.
Primul lucru, instaleaza un antivirus. Sunt multe FREE.
- Avast - >> http://www.avast.com/index

-Avira ->> http://www.avira.com/en/avira-free-antivirus

AVG ->> http://free.avg.com/eu-en/homepage

Daca vrei sa fii mai bine protejat, trebuie sa cumperi :
- Bitdefender ->> http://www.bitdefender.ro/solutions/total-security.html

-Kaspersky ->> http://shop.kaspersky.ro/category/pentru-acasa#tab=prod-20

Astea doua sunt de top.
Ia unu free, dar gandeste-te ca ala platit gen bitdefender sau kaspersky are mai multe optiuni si e mai bun.

Uite un video Bitdefender vs Kaspersky, unde sunt testate amandoua :) - >> https://www.youtube.com/watch?v=8yyxVf8nLW8

Si aici AVG vs Avast ->> https://www.youtube.com/watch?v=cpxAkPddbDA&list=UUKGe7fZ_S788Jaspxg-_5Sg

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e adevărat.

O idee e să ai sistemul de operare (înțeleg din context că Windows) pe o partiție separată de documentele importante (fie ea C sau alta), în ideea următoare: să poți oricând să formatezi partiția respectivă (adică să ștergi tot de pe ea) și să reinstalezi sistemul de operare fără să pierzi documentele importante.

Recomand Ubuntu (Linux), care e un sistem de operare gratuit. Problemele cu virușii încetează când treci pe Linux. De vreo 3 ani folosesc și recomand tuturor.

| victor30 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai dreptate, dar nu toti pustii se pricep sa instaleze linux si nici aplicatiile din linux.
+ ca ei vor jocuri, cam greu sa le ruleze in linux.
Pe langa subiect, de ce preferu Ubuntu si nu Debian? Din cate stiu Ubuntu se trage din Debian.

| UnBaiat439 explică (pentru victor30):

Mie nu imi trebuie jocuri. Sunt la mate-info la un liceu f bun. Chiar nu am timp de jocuri.

| Andreea6996 a răspuns:

Si eu recomand linux sau un antivirus calumea!