| tony10 a întrebat:

AM o intrebare. Daca imi reinstalez windows-ul se sterge tot si din Hard Drive sau ramane datele in Hard Drive?

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Cindva, cand calculatoarele aveau o singura partitie, se pierdea tot ce aveai cand reistalai sistemul de operare. Dar de mult ele au doua sau mai multe partitii. Banuiesc ca si cu al tau e la fel. Se pierdea tot ce aveai in partitia in care instalai windows-ul pana la Windows Vista, de la Windows 7, cand instalezi pe partitia pe care a fost vechiul sistem de operare, ti se da la instalare optiunea de a salva un fisier Windows.old cu vechea verisune si ce ai avut pe partitie. Cealalta partitie, sau celelalte, daca sunt mai multe, ramin neatinse.
Deci, depinde unde instalezi Windows-ul, si ce versiune a lui. Daca o faci singur, ca nu mai e cine stie ce mare scofala sa reinstalezi un windows in ziua de azi, e bine sa salvezi in celalata partitie ce ai in fisierele Downloads, My Documents, My music si My videos si sa formatezi partitia inainte de instalare (in cazul acesta nu iti va mai aparea optiunea cu windows.old).

6 răspunsuri:
| Adbbmsh a răspuns:

De obicei, tot ce este in partitia C:\ va fi sters si ramane D:\ - ul (daca il ai).
Btw, poti alege sa nu se formateze nicio partitie, doar sa fii atent la pasii de instalare ai Windows-ului.

| danutzu96 a răspuns:

Daca formatezi doar cea cu OS (Chappy cealalta (Dhappy ramane neatinsa. Trebuie doar sa ai grija sa nu formatezi partita gresita.

| FaraNumePls a răspuns:

Nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu pierzi nimic, dar daca ai chestii prin Local Disk C sa le muti in D

| AnthonyWhite a răspuns:

Pe Partiția C se va șterge tot sau dacă dai instalare peste ceea ce nu e recomandat se va instala peste dar vei avea erori.
Celelalte partiții poți sa le ștergi sa fie goale sau sa le păstrezi cu datele care le ai

| tony10 explică:

Adica Local Disk D