| ChEnZ26 a întrebat:

happy Am un pc si m-am bagat cu nasul si i-am dat peste firele de la butonul de pornire. Ele trebuie bagate in niste'"cuie". Nu inteleg... Oricum cine poate sa-mi arate un tutorial sau sa-mi explice cum sa le bag?

Răspuns Câştigător
| Arthiom a răspuns:

Pai raspunsul lui j1nnnx nu prea te ajuta. Nu e chiar asa usor pentru ca firele de la butonul de pornire si de la led-urile de stare (alea care se aprind cand pornesti pc si care isi schimba uneori culoarea) nu au o mufa propriu zisa, au doar un suport care se infinge pe cui (care de fapt se numese jumper). Nu prea pot sa iti dau un video cu tutorial pentru ca nu stiu ce placa de baza ai. Cel mai bine ar fi sa te uiti in manualul de la pc(daca l-ai cumparat integral) sau la cartea tehnica de la placa de baza. Daca nu le mai ai atunci spune modelul placii de baza si poate te pot ajuta.

7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Fiecare fir este pentru o anumită tensiune, daca incurci firele si pui in loc de 3 volti 12 volti, arzi ceva pe plăci si te poti cca in el.

| K0sti a răspuns:

Exista manualul placii de baza! Acolo iti arata in ce "cuie" sa-l conectezi!

| j1NNNx a răspuns:

Nu trebuie sa-ti bagi nasu daca nu stii, vezi ca fiecare fir intra in gaura specifica lui. Adica daca gaura e rotunda nu intra ceva patrat. Uita-te la capetele firelor si acolo in unitate

| ChEnZ26 explică (pentru j1NNNx):

Am aflat happy erau mufele carcasei si am aflat pe net. Trebuiau puse pe placa de baza. Oricum mersi.

| Crainstorm20 a răspuns:

Acelea se numesc porturi din cate stiu. :I
si nu se numesc fire ci cabluri. :/
In general nu e nevoie de tutorial pentru ceva asa simplu.
Oricum nu e greu sa le pui la loc.
Vezi care se potrivesc. Nu e greu big grin

| Arthiom a răspuns (pentru Crainstorm20):

Uitati-va mai bine la ce a intrebat el. A spus de cablurile de la butonul de pornire, alea nu au o mufa dinaia mare care sa iti dai seama unde merge.