| AdrianaL30 a întrebat:

Ieri mi-am stins laptopul, iar dupa cateva ore l-am aprins iar si am gasit tot designul schimbat... taskbar-ul si ferestrele imi arata cu totul altfel si se inchid sau se deschid cu incetinitorul..merge mult mai greu.Ce poate fi si cum pot sa revin la forma initiala? Heeelp, dau funda!

6 răspunsuri:
| valentin75 a răspuns:

Salut! Iti recomand scanare online (daca nu ai o suita de securitate licentiata), iti recomand eset si kaspersky pentru scanarea online. Daca nu mai poti controla computerul bine...te poti uita pe aici.
https://www.ultranetworks.ro/solutii-it-gratuite/devirusare.html
Daca nu functioneaza nimic trebuie sa reinstalezi sistemul de operare, sper sa nu ai pagube ireparabile. Vezi la kaspersky un rescue disk.
http://support.kaspersky.com/viruses/rescuedisk (daca ai cd/dvd la laptop)! Daca nu merge poti da un semn. Nu ai mentionat ce laptop ai!

| AdrianaL30 explică (pentru valentin75):

Laptopul e Packard Bell

| valentin75 a răspuns (pentru AdrianaL30):

Salut! E un brand foarte bun, ce model? Cateva detalii! Ai incercat ceva din ce ti-am lasat? Te-ai uitat pe acele link-uri! Ce antivirus ai? Ce firewall ai? Ce sistem de operare ai?

| AdrianaL30 explică (pentru valentin75):

Hey,am vrut sa iti trimit mesaj, dar nu pot fiindca sunt junior(asa imi apare daca vreau sa trimit mesaj). Laptopul a revenit la forma initialalaughing dar acum totul imi apare foarte mare si extins...nu stiu daca ma intelegi, dar habar n-am cum sa explicbig grin de exemplu, iconitele imi apareau foarte mari si le-am micsorat, dar scrisul de sub ele a ramas la fel de mare si sunt foarte departate intre ele.Ce pot face?

| Moryami a răspuns:

Virusi. Da un scan, sau sterge toate porcariile downloadate de pe internet pe care le ai in folder-ul ''Downloads''.

| emignon a răspuns:

Cred ca doar la o simpă atingere nu are ca efect modificari în modul în care Windows-ul percepe și dă curs programelor.
S-ar putea ca acea zguduire,presupunând că s-a produs.să vă fi determinat Windows-ul pe care îl aveți instalat pe laptop sa intre în Safe Mode,este un mod care -vorba vine- ar fi menit să vă repare leptopul,în realitate însa vă loviți de unicul adevăr în materie de calculatoare:și anume,leptopul NU se poate repara singur.
Din Safe Mode îl puteți readuce în meniul inițial printr-un restart, ceea ce v-aș ruga să-i faceți cu prima ocazie!
Dacă insă l-a lovit nefericirea și nu merge nici după restart cum trebuie, va fi necesar să vă adresați unui service. Însă eu vă doresc să vă meargă din prima după restart! Mult succes, și nu intrați în panică! Principal e să fie dragoste și mult respect din partea persoanei iubite, deoarece calculatoare mai există pe lumea asta.