| FataDinVecini a întrebat:

happy, ma puteti ajuta putin? Nu stiu ce telefon sa aleg dintre: iphone 5c, Samsung galaxy s4, HTC one sau Sony xperia z 1 >>., momentan am un ipohne 4s, inainte am avut 4 si acum 2 ani 3gs, si as spune ca sunt obisnuita cu Apple dar ma gandeam sa fac o schimbare.

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

Daca vrei tot iphone, cauta macar iphone 5 simplu, nu 5C deoarece nu e cu nimic peste 5(Doar ca zic ei ca e mai ieftin, si nu prea este...). Arata mai rau decat 5 si bateria tine ceva mai putin la 5c.
Acum la s4 vs one vs z1. Cel mai performant din toate 3 este z1. Acum toate 3 au avantaje si dezavantaje. La z1 dezavantaj: e mare tare. Desi are ecran de 5 inch, telefonul e cat galaxy note ca si marime(ma refer tot, nu doar display). deci de la 4s la el o sa fie cel putin dublu, o sa te obisnuiesti cam greu). Partea interesanta e ca are niste functii interesante, si cea mai interesanta, ca poti sa folosesti telefonul sub apa.
S4 vs one, greu de ales. La s4 tine bateria cel mai bine dintre toate 3...sau 4. S4 au toti, cred ca vezi peste tot ce are. One au mai putini. E la fel de performant ca s4. Bateria tine cel mai putin(tine chiar cu o idee sub iphone 4s, restul fiind peste).Ce e special la el e ca e facut din aluminiu, si nu platic cum e la 5c/s4. Al II-lea mare avantaj, e camera, dar doar noaptea. Ziua nu e prea grozava. Insa noaptea e super. Stii bine ca 5s-ul are camera cu mult peste 5c. Si uite o comparatie, noaptea, one vs 5S: https://www.youtube.com/watch?v=qX384hBsZpM
Per total, cum vrei sa fie, vezi si cum e treaba cu sistemul de oparare. Iphone-ul e super usor de folosit, ai mai avut, stii cum e, si trecerea la ceva cu android o sa te nemultumeasca cateodata.