| SmallBrain a întrebat:

Hey! Vreau sa ma apuc de un canal de gaming si am cateva nelamuriri in privinta PC-ului:
1.Placa mea video este de 6 GB dar are numai 192bit, conteaza mult cati biti are?
2.Se vede vreo diferenta in privinta jocurilor intre un Intel core i5 pe 3.5 Ghz si un i7 cu 4.0 Ghz?
3.Ar trebui sa-mi cumpar microfon separat,adica sa nu fie de la casti. Vreau sa am vocea cat mai clara si ma curata, dati-mi un link cu produsul happy.
4.Hard Disk-ul ma ajuta cu ceva in legatura cu gamingul, al meu are 2 TB
5.Imi trebuie camera de filmat daca nu vreau sa fac face cam?
Multumesc anticipat, dau fundoi XD.

Răspuns Câştigător
| Nemessys a răspuns:

1. Nu conteaza asa mult cati biti are, dar mai mult ne-ai ajuta daca ai spune ce model e...
2. La jocurile noi aparute, da
3. Microfon separat. Ti-as recomanda un http://www.pcgarage.ro/microfoane/somic/danyin-dm-028/
4. E destul
5. Nu e obligatoriu.maxInfinite are aproapte 600 k abonati, nu face facecam si lumea nu se plange deci e ok. GL cu YTB-ul

| SmallBrain explică (pentru Nemessys):

1.Asta este placa video: http://www.pcgarage.ro/......5-192-bit/
2.Am un procesor Intel Skylake i7 6700k cu 4.0 GHz
3.Conteaza si placa de sunet, ajuta cu ceva?
4. OKay :)
5. Vreau sa par mai misterios =))

| Nemessys a răspuns (pentru SmallBrain):

1. Racheta.
2. Combustibilul pentru racheta...
3. Nu cred ca are mare importanta. (DOAR CRED)
4. Okay si tie!
5. Chiar esti happy

6 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

1. Depinde de rezolutie. In principiu conteaza mai mult ce procesor grafic are, numarul de biti scos din context nu are mare relevanta.
2. La jocuri nu se vede, dar daca vrei sa faci si streaming/encoding in timp ce te joci, o sa se vada.
3. Nu e vorba de microfon ci de intrare. E de preferat o placa de sunet dedicata, gen Xonar DS sau mai buna. Cu asa ceva faci treaba si cu un microfon de 5 RON.
4. Hardul nu, dar daca vrei sa nu dormi linga calculator asteptind sa se incarce chestii, e de preferat (si) un SSD.
5. Tu stii, ca poate vrei sa faci video chat in afara de gaming... happy

| CPAElites a răspuns:

1) Procesorul grafic conteaza.
2) Depinde din ce beneratie sunt acele procesoare.
3) Iti trebuie si placa de sunet foarte buna. ( Tie iti place sa auzi pe cineva "cum vorbeste din butoi"?

4) Nu.

5) Da! De preferabil macar una HD care filmeaza cu 30fps-uri.

| Clorox a răspuns:

Ai nevoie de multe, placa video poate sa fie si de 10 Gb. conteaza pe cati biti este, nu merita, microfon de calitate separat, camera video de calitate (Conteaza foare mult calitatea)
Ce rost are sa faci gaming daca nu faci cam?
Ai nevoie de o placa de sunet...Cred, pentru microfon sau ceva de gen, si un procesor I7!
Nu ma pricep la chestii de gen dar trebuie sa fii si original, nu sa stai ca momaia la camera si sa te joci, ti-am zis, nu ma pricep prea bine la chestii de genul dar chiar merita sa dai banii pe upgrade-uri ca sa rada unii de tine?
Scuze daca nu iti place ce iti zic, sper sa intelegi ca nu am intentii rele sau ca nu vreau sa fii popular, din contra, iti urez tot succesul din lume, dar nu prea ai sanse sa ajungi ceva din YT!

| DryIce a răspuns:

1. da
2. da
3. -
4. nu
5. nu