| AlexNet74 a întrebat:

Heyy TPU eu am facut o chestie la computer, ca sa imi pot instala vista am luat de la un calculator mai vechi placa RAM si am pus-o in asta...cand l-am aprins nimic nu imi mai aparea pe ecran nici Boot Menu in care intra la inceput....nimic, insa cand am schimbat piesele la cel vechi acela era in regula dar e mai vechii si vreau celalalt calculator inapoi cum pot sa imi pun amandoua placi RAM si sa mi-o accepte sa mearga?

Răspuns Câştigător
| angelicsin a răspuns:

Poate poti da si alte detalii, cum ar fi tip de memorie (DDR2, DDR33), frgventa 1333 Mhz, 1600Mhz etc. ce procesor si ce placa de baza ai? daca memoriile nu sunt compatibile, una cu alta in fregvena si timing unele placi de baza (in speciala alea ieftine) nu vor boota, de asemenea ste posibil ca DIMM-urile de ram sa fie strict DualChannel si ca atarare nu vor suporta decat memorii absolut identice de la aceeas firma... uite-te pe "placa" de ram cu care stii ca merge pe actipildul de pe ea o sa scrie detaliile, apoi achizitioneaza-ti o memorie identica cu aceea, sau daca vrei sa fii 100% sigur de compatibilitate achizitioneaza-ti un Kit Dual chanel de 2 sau 4 sau 8 sau 16 gb. depinde de cat suporta placa ta de baza si de tipul de memorie ddr2 sau ddr3.

DD2 si dd3 nu sunt compatibile deci daca placa ta de baza suporta ddr2 atunci ia ddr2 si daca suporta ddr3 ia ddr3

iar ca de chestie daca e vorba de ddr1. cumparati alt calculator

si totusi VISTA?! OMFG... instaleaza-ti windoiws 7 este de 78973987649862398764982639487293874 mai bun decat tampenia de vista.

| AlexNet74 explică (pentru angelicsin):

rolling on the floor

| angelicsin a răspuns (pentru AlexNet74):

tongue da da stiu stiu, ""expista"" oboseala e de vina tongue

| AlexNet74 explică (pentru angelicsin):

Nu, nu...ma amuza faza "si totusi VISTA?! OMFG... instaleaza-ti windoiws 7 este de 78973987649862398764982639487293874 mai bun decat tampenia de vista."

| angelicsin a răspuns (pentru AlexNet74):

happy ok tongue. dar asa e... personal zic, fugi de vista ca hotu de garda laughing

6 răspunsuri:
| xgamerz a răspuns:

NU prea inteleg ce ai vr. sa zici...
Fiecare placa de baza, are cel putin un slot/loc de rami.
NU se potriveste orice ram.
Ramii sunt de diferite tipuri/modele/frecvente de lucru.
Ex:
SD-RAM/DDR(1)/DDR2/DDR3
Si trebuie sa stii exact de care rami se potrivesc la PC-ul tau.
Ceva informativ citeste aici:
http://www.interlink.ro/blog/tipuri-de-memorie-ram

| angelicsin a răspuns (pentru xgamerz):

Si unde ti-se pare tie ca am zis ca se potriveste orice ram. am zis sa se uit pe ramul care ii merge sa vada de care e si sa isi ia ramul corespunzator. si nu expista paci de baza moderne cu un singur slot de RAM