| anonim_4396 a întrebat:

Hi! Am o mare problema pe care trebuie sa o rezolv cel tarziu pana vineri! Exista vreun program sau metode prin care sa blochez accesul la anumite clipuri de pe Youtube, pagini de pe diferite site-uri, articole de pe net, etc? De exemplu eu nu vreau sa blochez intreg Youtube-ul doar pentru 4 clipuri care ma deranjeaza! Am pus intrebarea asta de cateva ori dar nu am primit niciun raspuns satisfacator si care sa-mi rezolve problema! Va rog sa veniti du raspunsuri inteligibile(cu toti pasii pe care trebuie sa-i parcurg) nu vagi si veniti cu toate ideile voastre. Fundita?!

9 răspunsuri:
| horia2012 a răspuns:

Si nici nu-l vei primi, pentru ca tu vrei de fapt o modalitate de a bloca, clipuri, linkuri DE PE calculatorul tau ca sa nu le vada ALTII pe CALCULATOARELE LOR. Atata timp cat materialele (oricare ar fi ele) nu au fost incarcate de tine (ca sa poti avea acces la ele), nu poti. Singura modalitate e sa iei legatura cu detinatorii acelor site-uri si numai ei pot scoate materialele pe care nu le doresti.
Imagineaza-ti urmatorul lucru:
Ai propriul site pe care postezi foto, muzica, articole, primite de la unii, de la altii, ale tale. Tu nu ai de unde sa stii daca tot ceea ce postezi are si acordul detinatorilor de drept. Si cineva ca tine, deranjat de un articol sau clip de pe site-ul tau vrea sa-l opreasca ca sa nu-l mai citeasca/vada nimeni. Cum crezi ca ar putea face acest lucru cel mai simplu? (Vorbind cu tine). Tu, cu inima buna, il ajuti-stergi materialul respectiv si toate sunt OK. FALS.-Nu ai de unde sa stii daca cineva nu a copiat de pe site-ul tau acele materiale si le-a transmis mai departe....si tot asa. Alte servere, site-uri, IP-uri, PC-uri, bla, bla, bla. Informatia circula liber pe internet si nu o poti opri decat partial.
Sper ca ai avut rabdare sa citesti si ai inteles.

| anonim_4396 explică (pentru horia2012):

Eu vreau sa blochez tot ceea ce vreau doar pe calculatorul meu! Nu ma intereseaza de celelalte miliarde de calculatoare. Eu vreau doar pe calculatorul meu sa fie blocat ceea ce imi doresc!
Acum daca ai citit mesajul meu, ai inteles si stii cum sa ma ajuti?

| horia2012 a răspuns (pentru anonim_4396):

-Prima data te duci in -control panel-folder option-bifezi -view hidden files and folders-Apply-OK.
(asta ca sa poti vedea fisierul "host"), dupa care citeste cu atentie"
-pentru site-uri (oricare)
http://gadgets.ndtv.com/......ork-588357
Incerci numai pentru 1 singur site. Salvezi, Restart si probezi. Metoda e valabila pentru orice fel de browser folosesti.
Dupa ce ai terminat de editat fisierul "host", te duci la primul pas (control panel-folder option-view-(bifezi-DO NOT SHOW hidden...)-Apply-OK.

Pentru video, poti folosi asta, nu e gratis dar nu e chiar scump:
http://www.softpedia.com/get/Security/Keylogger-Monitoring/CyberFence.shtml
si uite cum functioneaza programul:
https://www.youtube.com/watch?v=Iir2pCuv0pE

| anonim_4396 explică (pentru horia2012):

Cu CyberFence se pot bloca si alte tipuri de clipuri in afara de cele p.o.r.n.o?! Adica aici ma refer si la cele cu rasism, violenta, xenofobie, etc.
Mai exact cu CyberFence nu pot bloca orice clip doresc? Si acest program nu se poate instala si gratis?

| horia2012 a răspuns (pentru anonim_4396):

Se poate bloca orice clip. Acela era un exemplu. Il poti instala si folosi o perioada de timp (perioada de proba 7-10-15-30 zile), dar depinde de producator, poate sa functioneze integral cu acces la toate setarile sau anumite setari anulate). Numai instalandu-l ai sa vezi ce poate face. Gratis, nu este.
Uite site-ul oficial:
http://www.cyberfence.com/product/features.php

| anonim_4396 explică (pentru horia2012):

Cu Cyberfence pot bloca orice link doresc eu? Si sigur nu se poate gasi gratis pe undeva?

| anonim_4396 explică (pentru horia2012):

Am instalat deocamdata CyberFence pentru 7 zile. Cum pot bloca deocamdata cele 4 clipuri cu pricina cu CyberFence?! Te rog frumos!

| anonim_4396 explică (pentru horia2012):

Te rog frumos sa-mi raspunzi la intrebarile anterioare. Ce trebuie sa fac? Ce pasi trebuie sa urmez?

| horia2012 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ca sa-ti raspund la intrebare trebuie sa instalez eu programul. Eu nu folosesc asa ceva, dar din cate am vazut trebuie sa-ti faci cont pe site-ul respectiv, iar gestionarea programului se face din contul tau. Este un program online (cu baza de date pe serverul lor).