| Lustra a întrebat:

Hi! Am o placa video integrata Intel GMA 4500M(laptop) cu doar 64mb dedicati. Vreo solutie sa urc acest 64 la 128, 256 sau 512mb dedicati? Ziceti-mi toate posibilitatile va rog, si 128mb dedicati conteaza foarte mult. Funda!

PS: In BIOS nu am optiunea de a selecta cati mb dedicati doresc iar ca si RAM am 4.00 GB

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cei 64 Mb sunt pusi din start de producator pentru situatia cand anumite softuri nu se instaleaza cand nu gasesc memoria placii video. Placa ta foloseste memoria laptopului. Daca te uit la proprietati in My Computer (properties in engleza) ai sa vezi ca scrie acolo 8Gb Installed Memory (RAM) si doar 7, 90 Gb usable. Diferenta rezulta din folosirea ei de catre placa video. Pe timpul folosirii mai intense aceasta parte de memorie folosita de placa video, creste. La procesorul meu poate ajunge pana la 1, 75 Gb.
Daca ai optiunea de schimbare din BIOS poti face urmatoarele:
1. intri-n BIOS;
2. click pe meniul Advanced;
3. click pe Chipset Configuration;
4. click pe Share Memory si in partea dreapta alegi cata memorie sa iei din Ram (de la 32 mb pana la 1024 mb);
5. dupa ce ai selectat 1024 mb (1 Gb), dai click pe Exite si pe Save Changes and Exit.
Daca nu, inseamna ca are optiunea de a-si lua cat ii trebuie, automat.

7 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Memoria DEDICATĂ a plăcii video integrate NU se poate aloca din cea RAM. Sunt circuite integrate separate. O posibilitate ar fi dacă are slot de extensie ȘI pentru RAM-ul video (cum era acum 20 de ani la unele calculatoare de firmă - HP de exemplu). Dar nu prea cred să fie posibil acest lucru la un laptop. Și cum oricum nu ai spus ce model este al tău...

| K0sti a răspuns:

Ce simpatic esti...
Toate=Niciuna!

| CPAElites a răspuns:

Poate sa aiba si 16gb memorie video ca tot aceiasi performanta are.

| CinevaNou a răspuns:

In cazul placilor video Intel nu are nicio importanta cat iti arata ca ai dedicati. El foloseste in totalitate numai memoria RAM, mb care iti apar ca fiind dedicati sunt acolo numai din motive de compatiblititate. De ex unele jocuri n-or sa ruleze daca vad 0 mb dedicati, asa ca au pus 64.

| CinevaNou a răspuns:

Si ar trebui sa ai o optiune in bios in care sa-i spui cat ram sa foloseasca maxim pentru placa video. Dar acolo tot 64 mb or sa apara ca fiind dedicati.

| DryIce a răspuns:

64 mb? eu am 3000 mb la a mea. Daca ai 64 numai recomand sa arunci laptopul la gunoi si sa cumperi unul cu o placa de tip gtx. Astea gaming au de regula placi video tari.

Vezi ca mai exista o posibilitate cu placa externa de pc la laptop, prin pci-e si gpu rack cu sursa separata.

http://17c4dcd7f91259d8cc66-f5932f6db0039e8c02f89a70c334ff0e.r...lyEGPU.jpg

ps. nu poti mari memoria unei placi video. De fapt nimic nu poti mari, fizic. Doar prin oc putin frecventele.

| Lustra explică:

Nu ma prea asteptam sa stea asa lucrurile, dar multumesc foarte mult ca m-ati lamurit big grin