| Y 2 J a întrebat:

Hi TPU. Mi-am cumparat de la Vodafone un Nokia 2730 classic (telefonul avea in cutie cartela de V inclusa). Am bagat cartela de V in alt telefon si a mers, dar alta cartela in telefon nu merge sad. Scrie sa introduc codul de restrictionare, dar nu stiu de unde sa il iau. Nu l-am gasit pe nicio foie de la telefon sau cartela. HELPPPP PLSSSSs!

4 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

E normal să îţi apară mesajul, că este codat în reţea.Adică, aşa cum au mai scris şi ceilalţi useri, nu poţi folosi alte cartele în afară de Vodafone. Dacă tot vrei să foloseşti alte cartele du-te cu el la un service de telefoane mobile să îl decodeze.
Ps
Codul de acces nu îl poţi lua n umai dintr-un service de telefoane mobile sau de la cineva cine dispune de un astfel de soft.
Succese

| Oxandero a răspuns:

Salut!
Telefonul respectiv este blocat in reteua Vodafone. Daca doresti sa utilizezi un SIM din alta retea in acel telefon va trebui sa-l decodezi. Daca il decodezi vei pierde garantia produsului.
Numai bine!

| cretzufinish a răspuns:

Telefonul e codat strict in reteaua Vodafone. Mergi la un dealer pentru decodare. Nu costa mult. Data viitoare intreaba toate detaliile. Papa

| Bianca_4346 a răspuns:

Telefonul este codat in reteaua vodafone.Adica nu poti baga in el decat cartele de vodafone.Trebuie decodat.