| Glooring a întrebat:

I s-a intamplat la careva sa fie alergic la tablete? Vreau sa spun ca eu am luat o tableta cu ecran LCD si nu puteam sa ma uit 30 de secunde ca deja incepeau sa ma manance ochii si sa vad in ceata. Dupa aceea mi-am mai luat alta dar cu ecran IPS si sunt aceleasi simptome. Stie careva o solutie?

17 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Da la telvizor cum te uiti? Sau ai CRT?

| Glooring explică (pentru K0sti):

Am televizor CRT si LCD si nu am nicio problema. La telefon la fel nicio problema am avut si LCD si IPS. La laptop daca e LCD (IPS nu am incercat) mi se intampla ca la tableta.

| K0sti a răspuns (pentru Glooring):

Si IPS e tot LCD, toate sunt LCD si TN si VA si IPS. Atunci la tine problema e distanta la care privesti!

| Glooring explică (pentru K0sti):

Pot sa o tin si la 1 metru de mine, e la fel...

| K0sti a răspuns (pentru Glooring):

Atunci nu-ti trebuie tableta!

| Glooring explică (pentru K0sti):

La concluzia asta am ajuns si eu, dar m-am chinuit o saptamana sa fac 5 milioane pe clickworker ca sa iau aceasta tableta si am mai asteptat si 1 luna ca sa vina... Mi-e greu sa renunt la ea.

| K0sti a răspuns (pentru Glooring):

Nu exista alergie la tableta! Ii putem spune eventual sensibilitate!

| Glooring explică (pentru K0sti):

M-as duce la un control de ochi. Dar acolo nu pot sa imi dea decat ochelari, iar eu nu am probleme cu vederea.

Picaturile nu cred ca m-ar ajuta deloc.
Chiar nu stiu ce sa fac.

| K0sti a răspuns (pentru Glooring):

Nu faci nimic, ca nu prea ai ce! Ori nu o folosesti, ori o folosesti asa!

| Glooring explică (pentru K0sti):

Deci nu o mai folosesc. Daca incep sa vad in ceata dupa 10 minute de uitat la ea iti dai seama ce se intampla daca ma uit la ea in fiecare zi cate 3 ore...

| K0sti a răspuns (pentru Glooring):

Pai cine te pune sa stai 3 ore? In primul rand ca tabletele sunt niste porcarii! Ai calculator, foloseste-l!

| Glooring explică (pentru K0sti):

Ai dreptate, trebuia sa imi dau seama mai devreme. In loc sa ma chinui sa strang bani pentru o tableta puteam sa imi iau un calculator bun.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Https://www.google.ro/......ps?/search
Sper ca nu esti alergic si la Google.

| sosostore a răspuns:

Da-i luminozitatea mai mica, nu iti suporta ochii luminozitatea mare.

| Glooring explică (pentru sosostore):

Pot sa o tin si la 1%, nu se vede aproape nimic si tot ma dor ochii... Nu exista oare un leac pentru aceasta alergie?

| sosostore a răspuns (pentru sosostore):

Mergi totusi si iti fa control la ochi, mie imi curgeau ochii si la calculator, si am fost la control, am dioptrii foarte mici insa tot trebuie sa port ochelari, si am cu protectie pentru calculator. stau cu ochii si in calculator si in telefon si in tableta deorece lucrez mult cu ele. Inca ceva, de obicei atunci cand stam concentrati la calculator sau ne jucam pe tableta uitam sa mai clipim ceea ce este foarte important...

| Glooring explică (pentru sosostore):

Porti ochelari cu dioptrii?