| anonim_4396 a întrebat:

Imi explica si mie cineva: de ce orice video pe care-l incarc pe Youtube se vede prost (nu ca calitate, ci mai bine spus, apar dungulite colorate). Am incercat pana acum formatele: avi cu codecul xvid, h264, x264; mp4 cu codecul x264, mpeg4 cu encode pass 1 si apoi si cu encode pass 2; wmv cu wmv9 si cu wmv8, dar degeaba tot asa, parca la MP4 daca dau frameul pe la 24 se vede putin mai bine, dar cand il incarc se ved doar primele minute din video sau uneori dupa ce se termina incepe din nou (cum ar fi 2 video-uri indentice lipite unul de altull). Am incercat sa-l incarc si de pe laptop, PC, cu alte browsere, dar degeaba... are contul meu probleme sau ce naiba? ca mai de mult nu-mi facea figuri... N-ARE NICI O LOGICA PROBLEMA atata timp cat la altii nu le face probleme

Răspuns Câştigător
| Tagaso a răspuns:

E din procesarea care o face Youtube, clipul tău eVideo: MPEG4 Video (H264) 1920x1080 25fps [Video]și uite cum e redat http://imageshack.us/photo/my-images/3/captureiiy.png/

13 răspunsuri:
| Tagaso a răspuns:

Dă-ne un link să vedem și noi

| introduaicinumele a răspuns (pentru Tagaso):

Ti-am trimis un mesaj cu un link si mai multe detalii

| introduaicinumele a răspuns (pentru Tagaso):

Uite ma, un om inteligent care cel putin a reusit sa-mi spuna ceva interesant...

Dar uite ce nu inteleg eu, daca filmez cu Fraps, nu conteaza in ce format si codec il convertesc ca tot la fel se vede daca are rezolutia peste 480p... dar mai de mult imi mergeau Ok, si le faceam 1080p...

PS: Deci sti cum as putea scapa de aceasta problema fara sa le randez in 480p? (nu de alta, dar cei ce se vor uita in Full Screen vor incepe sa ma faca "noob" "ai PC de rahat" si etc...). Trebuie sa spun ca daca uplodez ceva de pe camera video nu are probleme, la fel si daca folosesc alt program de inregistrat, doar ca unele mai fac figuri in Minecraft. asa ca Fraps era cel mai ok.

| Tagaso a răspuns (pentru introduaicinumele):

Mai departe nu știu care ar fi soluția

| introduaicinumele a răspuns (pentru Tagaso):

Solutia ar fi sa astept pana la urmatorul update al Youtube-ului... ca poate asta va repara problema... cel putin m-ai lamurit cu un lucru happy

| Tagaso a răspuns (pentru introduaicinumele):

E din procesarea care o face Youtube, clipul tău eVideo: MPEG4 Video (H264) 1920x1080 25fps [Video]și uite cum e redat http://imageshack.us/photo/my-images/3/captureiiy.png/

| DjZen a răspuns:

Pai instaleaza noile updateuri de la Flash player si java si DirectX si poate iti merge. Sau o problema s-ar putea sa fie nu stiu sigur de la placa video

| introduaicinumele a răspuns (pentru DjZen):

CE NAIBA SA AIBA PLACA VIDEO? Am spus ca am incarcat acelasi video si de pe laptop... iar Java este updatat (primesc notificare cand este update nou), Flash Player la fel si Directx la fel... si culmea este ca acum o luna video-urile n-avea probleme, adica incarcasem seara un video si merge normal, iar in urmatoare dimineata am incarcat urmatorul video si dintr-o data au inceput probleme

| DjZen a răspuns:

Am spus nu stiu sigur ca este de la placa video dar se vede ca tu ai inteles altceva nu au fost instalat corect updateurile si de aceea ai probleme mult succes

| introduaicinumele a răspuns (pentru DjZen):

Sti, de 3 zile am filmat un review la un update la un joc... update-ul apare maine oficial (eu am folosit prereleasul) si voiam sa-l incarc inainte sa apara oficial update-ul... si nu sunt un noob in alte PC-ului (tata lucreaza in domeniu), am instalat corect toate update-urile, si in plus, am folosit si un program separat de uploadat video-uri (ce nu necesita flash player sau java) si tot asa apare => ceva legat de Youtube cum converteste video-ul, dar la altii nu apare aceasta problema, si acum mai ma si fataie la cap TPU-ul asta ca cica folosesc prea multe puncte de suspensie, asta e chiar enervat, daca nu pun acele puncte nu mai are acelasi inteles comentariul pfff

| DjZen a răspuns (pentru introduaicinumele):

Uploadeazal prin alt program nu prin cel al youtubeului

| introduaicinumele a răspuns (pentru DjZen):

Sa sti ca ceva imi spune ca tu chiar nu intelegi ce vreau sa spun, sau n-ai citit tot mesajul, am zis ca imi face figuri si daca incarc cu un program de uploadat pe Youtube, adica orice program pe care l-as folosi la uploadat imi face figuri... acum incerc sa-l convertesc si in m2ts sa vad cum face...

| DjZen a răspuns (pentru introduaicinumele):

Eu nu inteleg pai daca zici ca tatal tau este in cunostinte ale domniului de ce nu il intrebi pe el, ca ai zis ca stie daca tot esti in ale domeniului si el ar trebui sa stie ce sa faca. Daca nu imi dau seama singur nu mai trebuie mai explici si tu

| introduaicinumele a răspuns (pentru DjZen):

Tata se pricepe in hardware si instalari de programe, reparari, devirusari, nu se pricepe in ale internetului asa de mult incat sa-mi spuna mie ce decoder foloseste Youtube si de ce imi apar problemele... si d-asta v-am intrebat pe voi... iar cand am zis ca tata se pricepe in domeniu, am zis asta exact dupa ce am vorbit de Flash/Java/Updateuri si cred ca iesea din context ca se pricepe la instalari