| titicristina21 a întrebat:

Imi explicati si mie fazele cu giga.tera.byte.pixeli si chestii asemanatoare care cum sunt si pentru ce se folosesc!?

Răspuns Câştigător
| DragonLore a răspuns:

Bit-ul e unitatea de masura a spatiului alocat pe hard-disk

1 Byte = 1 bit
1 Kilobyte = 1000 bytes
1 Megabyte = 1000 Kilobites
1 Gigabyte = 1000 Megabytes
1 Terabyte = 1000 Gigabites
1 Petabyte = 1000 Terabites

Acum calculeaza cati biti sunt intr-un petabyte!

Funda?

| DragonLore a răspuns (pentru DragonLore):

Scuzati! 1 byte = 1000 bit

7 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

In caz ca nu te-ai prins din toate numerele ce sunt scrise pe aici... incerc sa iti explic mai usor, zic eu.
Toate astea reprezinta marimea unei date sa zicem. De exemplu un joc are cativa mega.
Kilo, sunt cei mai putini, adica daca o sa auzi ca ceva are cativa kilo sa iti dai seama ca este o dimensiune mica. Apoi urmeaza mega. Acum jocurile bune pe PC au in jur de 20 GB. giga de exemplu. Giga vine dupa mega.
Apoi urmeaza tera. Un tera este foarte mult.

| Nickname1890 a răspuns:

Sunt unitati de masurare a capacitatii de stocare a datelor.

cea mai mica unitate de masura este BIT-ul
apoi urmeaza BYTE-ul = 8BIT
Kilobyte = 1024 Byte
Megabyte=1024Kilobytes
Gigabyteul=1024Megabytes
Terrabyteul =1024Gigabytes

Si mai exista cateva unitati de masura mai mari de atat dar nu le stiu.

Pixeli sunt din alta poveste. Pixelii sunt puncte foarte mici din care este alcatuita o imagine. Daca dai zoom foarte mare la o poza poti observa patratele foarte mici din care este formata. Aceea sunt pixelii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Giga, tera, byte. Aducem aceste cuvinte in discutie atunci cand vorbim de piesele uni calculator, unui laptop sau unui telefon. Giga se poate referi la memoria ramilor, procesorului, placii video, hardisk-ului etc sau cand vorbim de net prin MB care poate ajunge si el la giga. Pixeli se folosesc cand vorbim de o fotografie sau mai multe, cu cat sunt mai multi pixeli cu atat fotografia este mai mare. Sper ca te-am ajutat!

| Roxin a răspuns:

Buna!

Byte reprezinta un tot unitar folosit pentru a reprezenta un caracter, o litera, un numar, o imagine.
Giga, terra, mega, kilo...nu cred ca e cazul sa dau explicatii.
Pixelii sunt ''mici'' puncte care alcatuiesc o imagine, un video. Calitatea lor este definita de numarul de pixeli. Cu cat mai multi, cu atat mai clar.
Toate astea se folosesc in viata de zi cu zi. Telefon, tableta, TV, laptop, PC.

Daca ai si alte intrebari, raspund cu placere.

| florinflorescu a răspuns:

Salut, Gb(gigabyte), Tb(terabyte), Mb(megabyte) sunt unitati de masura pentru date. Pixelii sunt unitati de masura pentru rezolutie, adica cu cat ai mai multi cu atat vezi mai clar la monitor sau telefon.