| FoxGames a întrebat:

Imi poate configura cineva un Pc de gaming de pana in 1500ron-1700ron?
Vreau sa filmez pe youtube.
As vrea sa aiba 8 gb ram, desigur daca intra in pret, daca nu cumpar doar 4gb si 4gb altadata.

11 răspunsuri:
| Bogdy2k a răspuns:

Salut, in functie de nevoile fiecaruia se configureaza un Desktop, acesta poate fi facut in 1000 si 100 de combinatii. Te putem sfatui, dar asta e in functie si de ce doresti tu mai mult de la calculatorul tau.

Placa de baza este primul aspect important, nu o neglija, cum am spus in mai multe posturi, ea e creierul intregului PC, ea transporta informatiile dintr-o parte in alta. (Recomand ceva in jur de 300-400 lei)
Procesorul: Iti recomand AMD deoarece la acest buget este cea mai buna alegere, performanta marita la un pret decent fata de Intel. (Ti-as recomanda Intel deoarece este mult mai stabil si se pastreaza rece, dar garantez ca vei fi extrem de multumit si de AMD)
3. Memoriile RAM 8 GB ar fi esentiali deoarece presupun ca o sa ai Windows pe 64bit. Dar daca nu iti permiti momentan acestea se pot adauga si mai tarziu.
4. HDD - Unitatea de stocare in funtie de preferintele tale si capacitatea acestuia preturile difera. Recomand doar Seagata sau Western DIgital daca doresti sa aiba o viata mai lunga.
5. Placa video, aici din nou ajungem la AMD deoarece placile nVidia au un pret mult mai ridicat. O placa video buna pentru tine ar fi o serie R de 2GB pe 128 bit (MINIM).
Sursa: Ar trebui sa fie una de mijloc nici foarte slaba, dar nici foarte puternica, in jur de 200-250 lei o sa gasesti o sursa de 600-650 W mai mult decat suficienta unitatii tale.
Carcasa: In functie de designul si practibilitatea acesteia scoti banii din buzunar.

Astea fiind spuse, spor la configurat, ne poti arata aici ce ti-ai configurat apoi o sa ne dam cu parerea, o sa comparam, si o sa vedem ce ti se potriveste cu adevarat.

Mare atentie!

1. Nu merita sa cumperi sisteme gata facute!
2. Reprezentantii de la diverse magazine online te pot influenta negativ doar pentru marketingul lor.
3. Ramane la alegera ta.

| Bogdy2k a răspuns (pentru FoxGames):

Sincer sa fiu cu tine :
1. HDD - Pare OK, dar am avut cateva experiente nefericite cu diversi producatori, probabil a fost ghinionul meu, nu vreau sa judec firmele, desi o firma care se respecta ar trebui sa aiba controlul calitatii bine pus la punct. De aceea am recomandat Western Digital sau Seagate.
2. Procesorul : pentru 100 lei in plus ai in loc de 6 nuclee (cel care l-ai ales tu) cel cu 8 nuclee :: http://www.pcgarage.ro/procesoare/amd/fx-8300-33ghz-box/
3. Dupa cum am mai spus Placa de baza nu trebuie neglijata, iti recomand asta : http://www.pcgarage.ro/placi-de-baza/asus/m5a97-r20/ sau asta http://www.pcgarage.ro/placi-de-baza/gigabyte/ga-970a-ds3p/ in functie de posibilitati, dar noul chipset SB950 o sa te ajute mult fata de vechiul SB710.
4. Tine cont ca sistemul AMD va consuma mai mult decat unul AMD de aceea vei avea nevoie si de o sursa putin mai puternica, dar din cautarile mele apropiat de pretul care l-ai ales si tu pe sursa ai la alegere: asta http://www.pcgarage.ro/surse/sirtec-high-power/element-bronze-600w-1/ sau asta http://www.pcgarage.ro/surse/segotep/sg-d600scr/ in functie de posibilitati.
5. RAM, iti recomand cu Radiator, deoarece daca nu sunt "stresati" adica daca o sa aiba o temperatura scazuta performantele PC-ului o sa fie mai bune.
6. Placa video, asta ramane la alegerea ta, e buna si aceea, dar pentru o atat de mica diferenta as achizitiona o astfel de placa video : http://www.pcgarage.ro/......-256-bit/, care va face o diferenta enorma atat acum cat si peste ani.
7. Daca alegi una din placile de baza recomandate de mine, acelea sunt ATX nu mATX deci vei avea nevoie de alta carcasa.

| Bogdy2k a răspuns (pentru Bogdy2k):

Am uitat sa iti specific, spuneam despre placa video. Cea care ti-am aratat-o eu ste pe 256 bit fata de a ta pe 128 ceea ce conteaza cel mai mult. bit-i la placile video.

| AndreiGigg a răspuns:

Asculta intra pe pc garage.com si cautati acolo si dicuta cu cei de acolo. Bafta!

| gheorghe69 a răspuns:

Eu zic sa iti arunci un ochi pe Google: https://www.google.ro/......tps?/webhp

Pe acolo gasesti cateva site-uri ce pot oferi ajutor specializat.
Parerea mea este ca ar trebui sa eviti site-uri precum pcgarage, au preturi exagerat de mari...

| FoxGames explică:

Bogdy2k imi poti lasa o adresa de skype sa vorbim direct?
Multumesc!

| Bogdy2k a răspuns (pentru FoxGames):

Scrie-l tu pe al tau si o sa te adaug pe Skype.

| FoxGames explică (pentru Bogdy2k):

Sebi.bara

| FoxGames explică (pentru FoxGames):

Cu s mic.