| iwill a întrebat:

Imi poate spune cineva care se stie la chestiile astea ce inseamna notatia"E:"?-o unitate de disc un fisier un director sau un program?(E foarte serios.)

Răspuns Câştigător
| horia2012 a răspuns:

- In mod obisnuit literele sunt atribuite de catre calculator pentru HDD, partitii, unitatii optice..precum si partitiilor asociate unei retele.
- Ele sunt atribuite automat in ordine,
producatorul rezervand primele doua litere A si B unitatilor floppy-disk.
- (C )e rezervat sistemului de operare,
restul atribuindu-le functie de ce instaleaza si cum se configureaza acel calculator.
(ex.
Instalezi sistemul pe C,(singura partitie), ai unitatea optica pe D,
si vrei sa creezi inca o partitie din C.
Litera atribuita va fi E. Iti mai instalezi o unitatea optica (ca vrei 2). Litera va fi F. Iti mai creezi o partitie din D. Litera va fi G...) Literele se pot schimba, dar preferabil e sa n-o faci.
-Daca instalezi programe care instaleaza "drivere virtuale" de gen PowerISO, virtualCD., fiecarui driver virtual, calcuatorul ii va atribui o litera, in ordine.
- Pentru a a fla ce reprezinta
o litera, trebuie sa faci
click dreapta/Proprietati. Si atunci o sa-ti spuna ce este: partitie, director, fisier. Sper ca ai inteles.

3 răspunsuri:
| Nickname1890 a răspuns:

Este o partitie de disc

Răspuns utilizator avertizat
| Marin_Preda_1949 a răspuns:

Este partajarea discului in trei partitii, de ex. C, D, E...